Yüzde Hesaplama Nasıl Yapılır? Hesaplama Videosu

Bu Video ve yazıda yüzde hesaplama işlemini en kolay ve en pratik nasıl yapabileceğinizi öğreteceğim. Umarım işinize yarar bir yol olur.

Bu yazı içinde yüzde hesaplama işlemini hem videodan izleyebilir, hem de altındaki açıklamadan öğrenebilirsiniz. Eğer videoyu izlerseniz, video da sizi formülle yormayan bir de kolay ve pratik yolunu öğrenmiş olursunuz.

Yüzde Hesaplama Nasıl Yapılır? Yüzde Nedir?

Bir sayı ile kullanıldığında yüze bölünen bir şeyin istenen sayı kadar parçasını belirten sözdür. Matematikte % işareti ile gösterilmektedir. Örnek vermek gerekirse “%8” ifadesi “yüzde sekiz” şeklinde okunmaktadır ve ilgili sayının 100’e bölünmesi durumunda 8 parçasına denk gelen bölümü ifade eder.

Nasıl Hesaplanır?

Yüzde hesabı çok kolaydır. Yüzdesi alınmak istenen sayının yüzde X’i hesaplanacaksa bu sayı önce 100’e bölünür, daha sonra X sayısı ile çarpılarak %X’i hesaplanmış olur.

Senhesapla.com ile Yüzde Hesapla

Formül gerektirmeden Senhesapla ile Yüzde Hesaplama yapmak için tıklayabilir ve Buradan ise Senhesapla Anasayfa sına gidebilirsiniz.

Konu hakkında yorum, eleştiri ve sorularınız için aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Bunun dışında eklemek istediğiniz şeyler içinde yorum kutucuğunu