Yüz Yüze Eğitim Pazartesi günü Başlıyor

Yüz Yüze Eğitim Pazartesi günü Başlıyor

Yeni Eğitim Öğretim dönemi bu yıl farklı bir biçimde başlıyor. Peki bu yılki kurallar neler? okullar nasıl açılacak, alınan önlemler neler?

Önümüzdeki Pazartesi günü 21 Eylül 2020 Pazartesi günü, ilkokul birinci sınıf öğrencileri için yüz yüze eğitim Korona’nın gölgesinde başlıyor.

Salgınının gölgesinde başlayan eğitimde, bakanlık tarafından birçok önlem alındı.

Sınıflar ikiye Bölündü

Sınıftaki öğrenci sayısı için sınıflar ikiye bölündüğü, yarım gün süren ve yemek yenmeyecek olan eğitim ile eğitim öğretim yılı başlayacak. İsteyen veli çocuğunu okula göndermeyebilir.

Okullarda çocuklar arasında oynanan oyunlar da temassız olarak oynanabilen oyunlar olacak ve ona göre oynanacak.

Yüz yüze Eğitim haftada 2 Gün

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklananlara göre 21 Eylül haftasında okul öncesi ve 1. sınıflar için yüz yüze eğitim başlıyor.

Bakanlığın açıklamasına göre, ilk haftaya uyum haftası adı verilmekte ve bu hafta okul öncesi ve birinci sınıflar haftada 2 gün okula gidip yüz yüze eğitim alacaklar

Çocuklar 30’ar dakikalık 5 etkinlik saati olarak ders yapacak. Bunun sonucunda öğrenciler yarım gün okulda olacak.

Koronavirüsten korunma tedbirleri kapsamında öğrenciler okullarda yemek yemeyecek.

Veli istemiyorsa çocuğunu okula göndermeyecek

Yüz yüze eğitimde koronavirüs nedeniyle yapılan değişikliklerle sınıflar iki grup olarak; sınıfın yarısı bir gün, diğer yarısı başka gün okula gelecek. Dışarıdan gelebilecek herhangi bir bulaş riskini önlemek adına okullara kesinlikle ziyaretçi kabul edilmeyecek.

Okul yaşına gelmiş çocuğun okula gönderilmesi konusu tamamen velinin inisiyatifinde. İsteyen veli okula dilekçe yazıp çocuğunu okula göndermeyebilir.

Okullar Hazır mı?

Okullar salgın süreci ve ardında bir çok kez dezenfekte edildi ve hazırlandı. Yaklaşık bir aydır açılış provaları tekrarlandı.

Bu dönemde başta özel okullar olmak üzere birçok okul velilerin endişelerinin önüne bir parça geçebilmek adına TSE Okulum Temiz belgeleri aldı.

Öğrenciler ve Oyunlar

Öğrenciler yeni dönemde okulda temassız oyunlar oynayacak. Bakanlık tarafından hiç bir fiziksel temas içermeyen 60 oyun belirlendi. Çocukların keyif aldığı birbirinden farklı oyunlarla çocukların gelişiminin güzel bir şekilde ilerlemesi hedeflendi.

Her oyun çocuklarda tanışma, iletişim, dikkat, hareket ve işbirliği gibi çeşitli edinimleri geliştirmeyi hedefliyor. Çocuğun okul ortamında maske, sosyal mesafe ve kişisel hijyen kurallarını içselleştirmesi isteniyor.