Yeni Kimlikler Yolda, Peki Yeni Kimliklerimizi Nasıl Alacağız?

Yeni Kimlikler Yolda, Peki Yeni Kimliklerimizi Nasıl Alacağız?

Yeni Kimlikler Kırıkkale’den başlayarak bütün ülkenin kimlikleri 3 yıl içinde yenilenecek.

Yeni kimlik kartlarının basılıp dağıtılmasına yönelik altyapı çalışmaları tamamlandı. Nüfus hizmetleri kanununda hazırlanan değişikliklerin yasalaşmasından sonra yeni kimlikler dağıtılmaya başlanacak.

Yeni kimlikler 3 yıl içinde tüm vatandaşlara verilmiş olacak.

Pasaport Yerine de Geçecek

Yeni kimlikler 10 yıl geçerli olacak. Erkeklere mavi, kadınlara pembe kimlik uygulaması ortadan kalkacak, erkek ve kadınlar için tek renk kimlik kartı verilecek.

Yeni kimlikler seyahat belgesi olarakta kullanılabilecek. Bu yeni nesil kimliklerde kişiye ait kimlik bilgilerinin güvenli şekilde saklanabileceği bir çip yer alacak.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli işletim sistemini kullanacak olan yeni kimliklerin taklit edilmesi de oldukça zor. Yeni nesil kimlikler başkalarının eline geçse dahil kullanılamayıp, bloke edilebilecek. Kopyalanma ve verilerin değiştirilmesi de mümkün olmayacak.

Yeni Kimlik Kartları Randevuyla Verilecek

Yeni kimlik kartlarının sorunsuz basılıp dağıtılması amacıyla vatandaşlar randevu verilerek kart düzenleme merkezine davet edilecekler. Vatandaşlar davet edildikleri gün ve saatte davette belirtilen kimlik kartı düzenleme merkezine 6 ay içinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile müracaat edecekler. Kartlar vatandaşlara PIN ve PUK şifreleriyle birlikte teslim edilecek.

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik aslında standartları belli 60mm X 50mm. ebatlarında vesikalık fotoğraftır, standartları ICAO tarafından belirlenmiş olan ve buna uygun makinelerde okunup dijital olarak kayıt altına alınan, seyahat belgelerinde (Pasaport) kullanılan yüksek kaliteli ( en az 600 dpi) arka fonu beyaz, başka objelerin olmadığı, belli ölçüleri ve özellikleri olan fotoğraftır. Nerede çektiririz sorusu ise hemen hemen tüm fotoğrafçılar ve otomatik makinalarda biyometrik vesikalık çektirmek mümkün.

Yeni kimliklerdeki güvenlik unsurları sayesinde vatandaşlar kimlik sahteciliği sebebiyle mağdur olmayacaklar. Kredi kartı büyüklüğündeki yeni kimlik kartı, hastane, eczane, okul, emniyet ve bankalardaki sistemlere entegre olabilecek ve bu sayede birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak.

Boyutu küçüleceği içinde cüzdanda kolayca taşınabilecek. E-devlet le de kullanılabilecek bu kartla vatandaşlar kurumlara gitmeden kamu hizmeti alabilecek.

Yeni Kimlik Ön Yüzü ve Yeni Kimlik Arka Yüzü

Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?