VLC Media Player ile bozuk video onarımı nasıl yapılır?

VLC Media Player ile bozuk video onarımı nasıl yapılır?

VLC Media Player kullanarak bozuk olan video dosyalarımızı onarabiliriz, bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Sakladığımız Video dosyalarının zaman içinde bozulmaları sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu yazımızda çoğu insanın kullandığı ve Portable sürümü de bulunan VLC uygulaması ile bozuk video dosyalarını onarabilir miyiz mevzusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

VLC media player ile bozuk video dosyalarını Oynatma

VLC medya oynatıcısı şu anda belkide piyasanın en iyi video oynatıcısıdır , Türkçe dil desteği portablesinin oluşu ve daha birçok özelliği Onun Tahtını sağlamlaştırmıştır. Gelelim VLC ile bozuk video dosyalarını nasıl oynatabileceğimize ;

  1. VLC Medya playeri açalım ve Üst menüden Araçlar – Ayarlar bölümüne tıklayalım
  1. Yeni açılacak “Basit Ayarla” penceresinde Giriş / Kodlayıcı / Çözücü (Input & Codecs) bölümüne tıklayalım ve burada yeralan Avi dosyası hasarlı veya eksik kısmının karşısında bulunan aşağı açılır menüden “Herzaman Onarılsın” hususi durumunu seçin , Böylece VLC ile oynatmaya kalktığınız ve uzantısı AVI olan video dosyaları otomatikman onarılacaktır.

VLC playerde Avi dosyalarını herzaman onar

Peki fakat ya elinizdeki Video formatı AVI değilse ne yapacaksınız , bu durumda VLC nin sunduğu format dönüştürme özelliklerinden faydalanacaksınız.

VLC Medya oynatıcısı ile video formatını dönüştürelim

Format dönüştürmek suretiyle bozuk videoyu onarma işlemini VLC ile yapabilmek için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. VLC oynatıcısını açtıktan sonrasında Ortam – Dönüştür / Kaydet bölümüne tıklayın
  1. Ortam Aç penceresinde Ekle butonu ile bozuk videoyu ekledikten sonra dip bölümde yeralan aşağı açılır menüden dönüştür hususi durumunu seçelim.
  1. Bir sonraki Pencerede Profil kısmının karşısında yeralan aşağı açılır menüden videoyu hangi formata dönüştürecekseniz onu seçin , tavsiyem bütün oynatıcılarda ve cep telefonlarında sorunsuz olan Mp4 ü tercih etmenizdir.
  1. Gözat butonu ile , Conver edildikten sonraki aşamada yeni formatlı videonun nereye kaydedileceğini seçin burada dikkat edilmesi gereken nokta ; Kayıt türü kısmının aşağıdaki resimdeki şeklinde olması ve Dosya adı kısmında herhangi bir uzantı bulunmaması gerektiğidir. Son olarak kaydet butonuna basın
  1. Sırada sadece Başlat butonuna basıp dönüştürme (Convert) işlemini başlatmak kaldı ondan sonra yeni video formatını sorunsuz oynatabiliyor olmanız icap eder.

İşte bu şekilde istediğiniz şeye kavuşmuş oluyorsunuz. Sağlıcakla Kalın.