UTM Nedir? Nasıl Kullanılır?

UTM Nedir? Nasıl Kullanılır?

UTM, Urchin Tracking Module kodu, bağlantı kaynağını, marketing aracını ve kampanyanın ismini (source, medium, campaign name) izlemek için özel bir URL’ye eklenebilen rahat bir koddur. UTM, Google Analythics’in arama yapanların hangi kampanyadan geldiğini(source), hangi yolla geldiğini(medium) ve hangi kampanyaya yönlendirdiğini(campaign) göstermesini sağlar. UTM kodunun genel kullanımı, her çevrimdışı kampanya için bir URL oluşturur, sonra o […]

UTM, Urchin Tracking Module kodu, bağlantı kaynağını, marketing aracını ve kampanyanın ismini (source, medium, campaign name) izlemek için özel bir URL’ye eklenebilen rahat bir koddur. UTM, Google Analythics’in arama yapanların hangi kampanyadan geldiğini(source), hangi yolla geldiğini(medium) ve hangi kampanyaya yönlendirdiğini(campaign) göstermesini sağlar. UTM kodunun genel kullanımı, her çevrimdışı kampanya için bir URL oluşturur, sonra o URL’yi kullanıcının atadığı adrese yönlendirmesi benzer biçimde olur. Genellikle o adres kullanıcının domainidir.

UTM Nedir? Ne işe Yarar?

Ayrıca izleyeceğiniz terimleri(term) yada özel içerikleri(content) takip edebilmek için kodunuza ekleyebileceğiniz bazı değerler de vardır. Terimler, ‘spor pabuç’ benzer biçimde anahtar kelimeleri içerebilirler. İçerik için de aynı mesajı içeren, sadece hangisinin daha iyi performans gösterdiğini öğrenmek için farklı metin içeren iki değişik reklamı takip edebilirsiniz.

UTM Bileşenleri Nelerdir?

UTM 5 adet bileşenden oluşmaktadır.

  • utm_campaign: Kampanyanın ismi (zorunlu)
  • utm_source: Link kaynağı (zorunlu)
  • utm_medium: Kampanya aracı (zorunlu)
  • utm_term: Text reklamlar için anahtar kelime tanımlama
  • utm_content: Kampanyanın İçeriği (A/B testleri için)

UTM Örneği

https://www.senhesapla.com/kdv-matrah-hesaplama?utm_source=googleads&utm_medium=cpc&utm_campaign=hesaplama

Gördüğünüz gibi yayınlanan bir reklamla ilgili örnek yukarıdaki gibidir. Kampanyanın ismini, link’in nereden geldiğini bu şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu örnek Google Ads ile kullanılmış bir UTM örneğidir.

UTM Linki Oluşturma

UTM linki oluşturabilmek için Google URL oluşturucu sayfasına giriş yapıp, formda belirtilen yerleri doldurarak UTM bileşenli bir link oluşturabilirsiniz.