Turritopsis Dohrnii: Ölümsüz Denizanası

Turritopsis Dohrnii: Ölümsüz Denizanası

Çoğu canlının aksine ölümü doğal yollardan yaşamayan bu denizanası, keşfedildiğinden beri bilim adamlarının ilham kaynağı oldu.

Dünya’da geçmişten bu yana milyarlarca canlı türü yaşadı ve yaşıyor. Bunlara içinde bulunduğumuz hayvanlar familyası, besin piramidinin tabanındaki bitkiler, gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar ve ne bitki ne de mikroskobik canlı olmayan fakat iki türden de bir şeyler kapmış olan mantarlar da dahil. Bu canlıların hepsi doğuyor, tüketiyor-üretiyor, çoğalıyor ve ölüyor. Bu doğanın döngüsü.

Döngünün bütün evrelerini gerçekleştiren fakat “ölme” evresini atlayan canlılar var. Bu canlılardan en garibiyse Turritopsis dohrnii adı verilen bir denizanası türü. Bu denizanaları, diğer bütün canlıların yaşayabileceği gibi yaşlılıktan ölmüyorlar.

Bu marifetlerini hücrelerinin yapısına borçlu olan Turritopsis dohrnii, hayatına sınıfının diğer türleri gibi suda “Planula” isimli, yüzen bir larva olarak başlıyor. Larva tam olarak geliştikten sonra deniz tabakasına bağlanıyor ve burada birçok “Polyp” oluşturuyor. Polyp’ler, dallı yapıdaki bir form ve bu tür denizanalarının bir gelişme evresi yani canlının yaşamı bu noktada tam olarak başlamış sayılıyor. Yeterince gelişen Polyp’lerin dallarında bulunan tomurcuklar açılıyor ve içlerinden yüzlerce denizanası çıkıyor. Bu noktada Turritopsis dohrnii’nin hareketli yaşamı başlıyor. Turritopsis dohrnii doğumundan sonra her canlı gibi büyüyor. Yetişkinlik evresine kadar avlanıyor ve ürüyor. Eğer şanslıysa, yani avcıları tarafından öldürülmezse, bizim “yaşlılık” olarak tanımladığımız evreye kadar geliyor.

Turritopsis Dohrnii’nin Polyp hali

Bu noktaya kadar herşey normal. Yaşlanan denizanası ölümü aldatıyor. Aşırı yaşlandığında vücudundaki bütün hücrelerin yapısını değiştiren Turritopsis dohrnii, hücrelerin son kalan enerjilerini kendilerini geliştirmeye değil, gençleştirmeye harcamalarını sağlıyor.

Bu işlemle gittikçe gençleşen denizanası, yaşamına başladığı evreye yani deniz tabakasında bir bitki gibi sabit bir şekilde tutunan Polyp evresine dönüyor. Bu evrede çiftleşmiş olan denizanası, hem eşinden almış olduğu döl örneği ile yeni denizanaları üremesini sağlıyor, hem de bu formundan tekrar genç bir denizanası olarak çıkıyor.