TTNET (Turk Telekom) Arıza Sorgulama ve Arıza Kaydı Oluşturma

TTNET (Turk Telekom) Arıza Sorgulama ve Arıza Kaydı Oluşturma

Turk telekom’un internet hizmetinde bir sıkıntı yaşadığınızda yapmanız gerekenleri bu konu altında bulabilirsiniz.

İlk olarak sorun kaynağını öğrenmeye çalışın. Modem’in elektriği takılı mı? Telefon hattı veya fiber hattı düzgün olarak takılı mı onu kontrol edin.

  1. Modemi kapatıp açın. Modemde yanan ışıklar yine aynı şekilde yanıyorlar mı kontrol edin.
  2. Modem ışıklarında sorun yoksa ve bütün ışıklar olması gerektiği gibi yanıyor veya yanıp sönüyorsa, hattınızı bir telefona takın ve çevir sesi olup olmadığını kontrol edin.
  3. Telefonda çevir sesi yoksa bunun 2 nedeni vardır. Ya telefonunuz arızalıdır ya da Türk Telekom kaynaklı bir sorun vardır. Bunun için Turk Telekom’u aramamız gerekir.
  4. Telefonda çevir sesi var ama internete giremiyorsanız arıza bildirimi ve kaydı oluşturmanız gerekir. Bunun için de Turk Telekom u aramanız gerekir.

Eğer yukarıdaki gibi kontrol ettiğinizde bir sorun görünüyorsa sorunu siz çözemeyecek olabilirsiniz.

Teknik Yardım için Turk Telekom’u arayabilir veya internet üzerinden arıza kaydı verebilirsiniz.

Turk Telekom Arıza Kaydı Oluşturma

İnternetinizin çalışmadığını ve başka bir internet kaynağınızın olmadığını (Telefon İnterneti gibi) varsayarak bu teknik yardımı Turk Telekom’u arayarak almanızı tavsiye ederim. Arıza Bildirimi için gerekli numarayı aşağıdaki konuda bulabilirsiniz.

Turk Telekom’un telefon numarasını aradığınızda teknik destek bölümüne bağlanmalısınız. Telefondaki Otomatik sekreteri dikkatlice dinleyerek gerçek bir insandan yardım alma durumuna geçebilirsiniz.

Telefonu aradığınızda Yardım talebi için aradığınızda hattınızı, modem bağlantınızı kontrol ederler, eğer onlardan kaynaklı bir sorun varsa kısa sürede düzeltileceğini bildirirler, sizden kaynaklı bir sorunsa yine bunu size bildirirler.

Aradığınızda Yardım kaydınızı oluşturduklarını size söyleyeceklerdir.

Arıza Sorgulama

Turk Telekom arıza sorgulamak için yine Turk Telekom’un numarasını arayarak ve hizmet numaranızı vererek durumun ne olduğunu ve arızanızın ne zaman çözümleneceği hakkında bilgi alabilirsiniz.