Topraksız Sera Tüpleriyle Mars’ta Yaşam Mümkün Olabilir

Topraksız Sera Tüpleriyle Mars’ta Yaşam Mümkün Olabilir

Mars’ta insanlar nasıl yaşayacak sorusuna yanıt olabilecek bir teknolojik gelişme yaşandı.

Arizona Üniversitesi ve NASA’nın birlikte yürüttükleri ve Hidroponik sera adı verdikleri teknolojinin amacı insanların başka bir gezegende yaşayabilmesini sağlamak. Proje geçmişi olan bir proje çünkü 1987 ye kadar dayanıyor. 1987 den beri ar-ge yapılan proje, bir dönem maddi kaynak eksiklikleri nedeniyle duraklatılmış ama Mars’ta yaşamayı düşünen insanoğlu’nun bu amacı için bu teknoloji büyük bir seçenek olarak karşımızda duruyor.

Mars Lunar Greenhouse adı verilen bu seralar Nasıl Çalışır?

Her bir ünite, hafif bir alüminyum çerçeve ve dört metreye kadar daralan aydınlatma teçhizatının etrafına inşa edilmiş bir tüpten ibaret. Ünitenin montajı, iki kişi birlikte çalıştığı takdirde 10 dakika sürüyor. Boyutu ise normal bir uzay aracına sığacak şekilde boyutlandırılmış.

İç kısımda yer alan plastik hortumlar bitki köklerine su taşıyor ve bu işlem maksimum verim için bilgisayar tarafından kontrol ediliyor.

İnsan ve bitki atıklarını sindirebilen bir sisteme de sahip olan bu tüpler aynı zamanda suyu da filtreleyebiliyor. Gerekli ışık için ise iki seçenek mevcut. LED’ler yardımıyla ışık elde edilebileceği gibi güneş yoğunlaştırıcılar ve fiberoptik kablolama kullanılarak ışık elde edilebiliyor.

Bu sistemin, Mars’ta veya Ay’da ihtiyaç duyulacak hava ve suyun %100’ünü, besinin ise %50’sini karşılayacağı söyleniyor.