SSL Nedir? Https Ayarları Nasıl Yapılır?

SSL Nedir? Https Ayarları Nasıl Yapılır?

Google artık SSL güvenlik sertifikası kullanan web sitelerine güvenlik işlemlerinden dolayı çok daha değer verip aramalar da diğer sitelerden daha üst sıralarda tutuyor. İş böyle olunca sitelere SSL entegre etmek gerekiyor.

SSL sertifikalarının fiyatları özelliklerine göre değişiyor. Siz kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Eğer Kredi Kartı ve Online Satış yapılan bir siteniz yoksa çok pahalı bir SSL almanız gerekmiyor. Uygun fiyatlı olanlardan birini seçebilirsiniz.

SSL Nedir?

SSL, Server ile alıcı iletişimi esnasında verilerin şifrelenerek gönderilmesi ve alınması işlemidir. SSL sertifikasıyla veri alış verişi server ile internet tarayıcısı arasında şifrelenerek gönderilir. SSL, standart bir algoritmadan oluşmaktadır ve kırması yıllar alabilir. SSL sertifikalı siteleri web tarayıcınızda yeşil https:// işaretinden anlayabilirsiniz.

HTTPS Nasıl Yapılır?

HTTPS’i kendi web sitenize uygulamanız için hizmetinizi satın aldığınız web firmasıyla iletişime geçmeli ve SSL sertifikası için sizden talep ettikleri aylık ücret karşılığında açtırmanız gerekir. Eğer hosting’inizde domain’inizi aldığınız aynı servis sağlayıcı da ise kurulumu genelde bedavaya yapıyorlar. Size sadece Http sayfaları Https’e yönlendirmek için htaccess dosyasına komut eklemek kalıyor.

Tüm http sayfaları Https’ye otomatik nasıl yönlendirebilirim?

Aşağıdaki kodları sitenizin htaccess dosyasına ekleyin;

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R,L]