Seller.json Nedir Ne işe Yarar?

Seller.json Nedir Ne işe Yarar?

Bu yazıda Seller json un ne olduğunu ve ne işe yaradığını öğrenicez. Adsense teki bu işlem i yapmadan önce bu yazıyı okuyarak karar verebilirsiniz

Son dönemde özellikle adsense kullanıcıları böyle bir düzenleme ile karşı karşıya kaldılar. Bu nedir diye araştırırken karşıma bir sürü bilgi çıktı. Ben size en sade biçimde ne olduğundan bahsedeceğim.

IAB Tech Lab, reklam verenlerin satıcı veya aracı kurumların/kişilerin kim olduğunu bilmesi için Sellers.json isminde bir özellikle karşımıza çıktı.

Google Ads Kullananlar

Sellers.json kullanılarak Google reklam verenleri için daha şeffaf ve daha az aldatılma ihtimalini öne sunuyor.

Sellers.json ile birlikte Google herkese açık bir dosya sunuyor, bu dosya ile reklam verenler reklam alan kişi ve kurumlar hakkında bazı bilgilere şeffaf olarak erişebiliyorsunuz. Bunu örnekle anlatmak gerekirse;

"sellerId": "pub-1234567890123456",
"sellerType": "PUBLISHER/INTERMEDIARY/BOTH",
"name": "Example Company Inc."

Bu json dosyası sayesinde reklam verenler reklamı yayınlayan yayıncılar hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilecek.

Yayıncı olarak seller.json içinde yer alıp almamak sizin bileceğiniz bir iş ama yer almak yani şeffaf olmak gelir anlamında olumlu yansıyacağına dair duyumlar var.

Eğer Google Adsense hesabınızda sellers.json bildirimi varsa “İşlem” butonuna tıklayın, eğer bildirim yoksa “Hesap > Ayarlar > Hesap Bilgileri” yolunu takip edin.

Ulaştığınız sayfada “Satıcı bilgilerinin görünürlüğü” isminde bir bölüm olduğunu göreceksiniz. Buradan “Gizli” seçeneğini seçerseniz sellers.json dosyasında yer almayacaksınız, burada “Şeffaf” seçeneğini seçerseniz sellers.json dosyasında yer alacaksınız. 

Burada önemli olan burada seçilen durumun ödeme miktarlarını etkileyeceğini belirtiyor.

Kaynak: Google Sellers.json