Php, MySql ve Apache Server Kurulumu

Php, MySql ve Apache Server Kurulumu

Php öğrenmeye merak saldınız ve kurulumdan korkuyor musunuz, Korkmayın. Size bu kurulumların en basit yolunu anlatacağım

Eğer Php, Mysql ve Apache kurulumu yapmamışsanız, uğraşmadığınız iyi olmuş.

Bu kurulumu çok kolay şekle indiren XAMPP’ı sizlere tavsiye ederim. Şu anda Windows üzerinde sorunsuz çalışmakta ve eminim diğer işletim sistemlerinde de düzgün olarak çalışacaktır.

XAMPP’ın sürümleri

XAMPP birden çok işletim sistemine kolayca kurulabiliyor, size uyan XAMPP’ı bulmak için aşağıdakilerden birini seçiniz;

XAMPP’ın Kurulumu

XAMPP’ın kurulumu oldukça basit yukarıda verdiğim linklerden size uyanını indiriyor ve dosyayı kuruyor yada extract ediyorsunuz. (Bir yere açıyorsunuz) Daha sonra XAMPP Control Panel‘a basıyorsunuz.

Karşınıza aşağıdakine benzer bir sayfa çıkmalı. Benim o resimde yaptığım gibi Birinci ve İkinci Actions’ı Start edin. Yani Apache ve Mysql‘i start edin. 

Explorer’a bastığımızda bi dosya açılacak burada htdocs a attığımız dosyaları tarayıcımızdan http://localhost/ yolunu kullanarak görebiliriz.

XAMPP ile ilgili daha fazla bilgi için http://www.apachefriends.org/en/xampp.html a gidebilirsiniz.

Tamam Server işini hallettikte Peki neyle yazacağız kodlarımızı?

Bunun için kullanacağımız dolu program var ama en ucuzu ve şu anda elimizde olanı Not defteri olmalı. Onla da zor olur diyorsak Netbeans’i sizlere öneririm. Netbeans’i indirmek için Buraya Tıklayınız.

Buradan Php için olanı indirmeyi unutmayın. Parasız örnekler olarak onlar bulunuyor. Bu tür IDE’ler kod yazımını ve okumasını da oldukça kolaylaştırır.