NASA Uzaydan Gelen Mesajı Deşifre Etti!

NASA Uzaydan Gelen Mesajı Deşifre Etti!

NASA önceki gün Virginia’da düzenlediği basın toplantısında, dünya dışından ilk defa bir mesaj aldığını söylemesi, kamuoyunda büyük bir ses getirdi.

Amerikan Havacılık Dairesi Başkanlığı NASA 6000 ışık yılı uzaklıktaki Yay takımyıldızlarında yer alan, “Alpha67B” adlı yıldızdan 40.000 yıl önce sinyal gönderildiğini açıkladı.

SETI projesi kapsamında faaliyet gösteren Porto Riko’da Arecibo’daki radyo teleskopunun, güçlü bir radyo sinyali kaydettiği açıklandı.

Arecibo’nun kaydettiği radyo sinyalinin, 6000 ışık yılı uzaklıktaki Yay takımyıldızlarında yer alan, “Alpha67B” adlı yıldızdan geldiği belirtildi.
Sinyalin dünyaya ulaşma süresinin tahmini olarak 40.000 yıl olduğu, sinyal deşifre edildiği zaman ortaya çıkan karmaşık algoritmanın NASA’nın kriptoloji uzmanları tarafından çözüldüğü belirtildi.
Ekip olarak niye öyle bir mesaj yollandığını bir türlü anlayamayan ve evrende yalnız olmadığımızı öğrenmenin sevincini yaşayan uzmanlar gelen mesajı çözdüklerinde biraz hayal kırıklığına uğramışlar.

40.000 sene önce uzaya yollanan bir mesajın, sadece “Deneme, bir, iki, üç” gibi kelimelerden oluşması, bilim ve insanlık adına çok büyük bir talihsizlik olarak yorumlandı.

Yollanan mesajın, dünya dışındaki dostlarımızın bize yaptığı küçük bir şaka olmasını ümit ediyorum. Öğle değilse dünya dışı varlıkların, hayal ettiğimiz gibi zeki oldukları konusunda çok ciddi şüphelerim var” diye açıklamada bulunan NASA SETI Projesi yöneticisi Richard Cook’un ne duymak istediği ise merak konusu oldu.