Meteor Yağmurunu Kaçırmayın!

Meteor Yağmurunu Kaçırmayın!

Yılda bir kez Temmuz ayı sonu Ağustos ayı başı civarında gözlemlenebilen Meteor Yağmuru şu saatlerde yani 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece görünüyor

Perseid Meteor Yağmuru

Dünya’nın Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı’nın arkasında bıraktığı malzemenin oluşturduğu buluta giriyor olması, yıllık olarak gördüğümüz Perseid meteor yağmurunun da başlangıcı anlamına geliyor.
Dünya’nın, malzemenin en yoğun olduğu bölgeden geçeceği 12 Ağustos ile 13 Ağustos tarihinde her saat düzinelerce meteorun izlenmesi mümkündür. Meteorlar gökyüzünün herhangi bir bölümünde görülebilir. Hava koşullarının uygun olduğu, şehre uzak ve ışıksız bölgelerde Perseid meteor yağmuru Türkiye’de de izlenebilecek.

Meteor Yağmuru Nasıl İzlenir?

Uzmanlar, meteor yağmuru izlemek isteyenlere de yatar vaziyette olmalarını, şehir ışıklarından uzak olmalarını ve gökyüzünün mümkün olduğu kadar büyük bölümünü görüş alanı içinde tutmalarını tavsiye ediyor.

Meteor Yağmuru Nedir Ve Nasıl Gerçekleşir?

Meteor yağmuru, meteorların dünya atmosferine girdiği zaman, uzayda bıraktıkları belirgin ışıklı izin, havanın yüzeyleriyle sürtüşmesinden doğan kızışmadır.
Bağımsız, tek meteor zerrelerinin çok küçük olduğunu söylersek belki garip görünecektir. Gerçekte bu zerrelerden bazıları bir toplu iğne başı büyüklüğündedir. Buna karşılık, ağırlığı tonları bulan bazı meteorlar da vardır. Meteorların çoğu dünyanın atmosferinden geçerken ısının etkisiyle tamamen yok olur. Sadece büyük meteor parçaları dünyaya ulaşabilir.
Meteorlar gökyüzünde tek ve belirli bir yönde hareket halinde görülebilir. Fakat genellikle binlerce meteor bir aradadır. Dünya güneşin çevresinde turunu yaparken, bu meteor guruplarına yaklaşabilir. Atmosferin üst tabakalarına temasla çok kızışan meteorlar da bize bir “meteor yağmuru” görünümü verir.