LG R405 Apart Laptop İnceleme

LG R405 Apart Laptop İnceleme

Bu konu orjinali başka sitede yazılan bir Laptop inceleme konusudur. O site kapandığı için buraya taşınmıştır.

Dizüstü bilgisayarları konusunda bir kere alınacakları varsayıldığı için genelde insan alırken araştırma yapmak durumunda kalıyor.

Bir süre dizüstü bilgisayarları inceledim. Daha sonra Askere gittiğim için dizüstü bilgisayar alma olayını 6 ay daha erteledim.

Bu sürede askerden önce aklımda olan LG’nin dizüstü bilgisayarlarını internet üzerinden inceledim. Bir dizüstü ile neler yapmak istediğimi düşündüm ve buna göre bir Laptop almayı kafama koydum.

Bu makalede sadece LG markasından öte, bir dizüstü bilgisayar alırken nelere dikkate almamız gerektiğini anlattım.

Laptop’u ne amaçla kullanacağım?

Bir laptop almadan önce soracağımız ilk soru bu olmalıdır. Amacınız şirkette yarım kalan işlerinizi tamamlamak mı? oyun oynamak mı? yoksa müzik dinleyip, film izlemek mi? gibi soruları kendinize sormanız gerekmektedir.

Özellikle oyun oynamak isteyen kişiler dizüstü bilgisayar yerine masaüstü çözümlere bakmalılar. Nedenine gelecek olursak; Teknik özellikleri dizüstü bilgisayarla aynı olan masaüstü bilgisayarların dizüstülere göre daha ucuz olmasıdır.

Bunun dışında laptop’daki klavye ve mouse yerine masaüstü bilgisayardaki klavye mouse’un oyunlarda daha etkin ve rahat kullanılmasını da söyleyebiliriz. Bana göre amacınız oyunsa Dizüstü bilgisayar yanlış seçim. (Tabi paranız çoksa onu bilemem). Sanırım bu sorunun mantığını az da olsa anlamaya başlamışsınızdır.

Eğer cevabınız oyun dışında birşeyse dizüstü bilgisayar alma konusunda devam edebiliriz. Catia, Autocad, Solidwork, 3d studio max vb. gibi programları etkin olarak kullanmak istiyorsanız ve işiniz bunlarla ilgiliyse bu kezde sorun olmaması için iyi bir laptop almanız gerekecektir.

Bu tip programların Önerilen Sistem gereksinimlerini öğrenerek bunun bir üstü seviyede bir Laptop almak işinizi görecektir ama işiniz bu kadar performans istemeyen programlarla ilgiliyse yani Office gibi bir yazılımla veya muhasebe programlarıyla çalışma, müzik dinlemek, dvd izlemek, web sitesi tasarlamak gibi işler yapmak istiyorsanız ortalama bir Laptop işinizi görecektir.

Sakın Ortalama dediğimde aklınıza şu en ucuz laptoplar gelmesin. Tabi eğer sizin işlerinizi göreceğini düşünüyorsanız onların arasındanda seçebilirsiniz ama uzun vadede kullanmak istediğiniz bir Laptop almak istiyorsanız düşük sistemlerin bir üstünü almaya çalışın yani 200-300 YTL fazla verip daha güzel bir sistem alın.

Kendi Amacım Neydi?
– Internette gezinmek
– Maillerimi kontrol etmek
– Müzik dinlemek
– Film izlemek
– Web tasarımı araçlarını kullanmak
– Basit grafikler oluşturacağım ve Fotografların üzerinde değişiklik yapacağım Grafik programlarını kullanmak.

Laptop’un Boyutu Ne Olmalı?

Laptopların boyutları ekran boyları söylenerek ele alınır. Genel olarak ekranlarının boyutları ile Küçükten büyüğe sıralarsak 12.1, 14.1, 15.4, 17, 19 inç olarak gitmekte daha büyükleri de var mı diye araştırmaya girmedim.

Son dönemde çoğu insan 15.4 inçlik ekranı olan Laptop’ları kullanmakta. Işin standartı 15.4 inç haline gelmiş durumda.

Bunun dışında ekranı büyük olsun diye yapılmış 17 inç laptoplarda satılmakta. Inanın 15.4 inçlik bir laptop aldığınızda bile boyutunun büyük olduğundan şikayet edeceksiniz.

17 inç ve daha büyük ekranlı laptoplar taşınmaktan öte bir masaya koyup oradan kaldırmayacağınız laptoplardır. Boyut ve ağırlık artacağı için taşımak zor olacaktır.

Bu yüzden boyut seçerken dikkatli olun. Bu boyutlar dışında 14.1 inç ve 12.1 inç laptoplar bulunmakta. 12.1 inç olanlar çok küçük oldukları için bana göre 14.1 inç oldukça iyi bir boyut. Bir Harita Metod defterine yakın boyutu olan bir dizüstüyü elinizde taşımakta oldukça kolay oluyor.

Tabi boyut ufaldığı için 15.4 e göre performans olarak bir düşüş olabiliyor. Hem küçük hem de performansı yüksek olsun diyorsanız biraz daha fazla para vermeniz gerekiyor.

Boyut konusu göreceli olduğu için bir teknoloji marketine gidip boyutlara bakarak bir seçim yapmanız daha doğru olacaktır. Tabi boyutla beraber Laptop’ın kaç kg olduğuna da dikkat etmeniz gerekmektedir. Kg’si ne kadar düşükse sizin için taşıması o kadar iyi olacaktır.

Hangi boyutu seçtim?
Taşıma kolaylığı olması açısından 14.1 inçlik hafif bir laptop almaya karar verdim.

Diğer Sorular

Bunların dışında teknik özellikleri ve şarjının ne kadar gittiği türünde sorular olacağını biliyorum. Ortalama bir laptop full şarj edildiğinde yaklaşık 2 ila 3 saat arasında şarj edilmeden çalışabiliyor.

Aldığınız laptop’un bataryasının kaç cell’den oluştuğunu bilmek gerek. cell’in önündeki sayı ne kadar büyükse o kadar iyi.

LG R405 Apart

Şimdi sıra geldi aldığım Laptop’tan bahsetmeye. Genelde ismini bu sektörde pek duymadığımız için LG’ye önyargılı yaklaşabiliyoruz ama Net üzerinde bir araştırma yaptığımızda LG Laptop’ların iyi performans sergilediklerini görüyoruz.

LG R405 serisinde Apart ve Speet adında iki model bulunuyor.
Speet ile Apart’ ın arasındaki bu farklardan en belirgini Speet’in ekran kartının Apart’takine göre daha iyi olması. Tabi bu özellikler nedeniyle aralarında fiyat farkı bulunmakta.

Oyun oynamayı düşünmediğim için LG R405 Apart’ı (makalenin geri kalanında r405 olarak bahsedeceğim) seçtim.

R405′in kasasının tasarımı resimlerden de gördüğünüz gibi oldukça güzel. Ekranını kapattığımızda koyu lacivert ve üstünde sade deseni olan kapağını görüyoruz.

Kapağı açtığımızdaysa aynı desene ait gri taban ve onu uygun beyaz klavye oldukça şık duruyor.

Power tuşuna bastığımızda mavi olarak yanan ışığıda r405′e ayrı bir güzellik katıyor. R405′in bildirim ışıkları sol altta bulunuyor ve turuncu renkte yanıyor.

Dokunmatik mouse’unun tasarımla bir bütün halinde görünmesi de r405′in artılarından biri.

R405′in kasasının altında Intel Core 2 duo 2.oo Ghz’lik bir işlemci bulunmakta. Core 2 duo 2.oo ghz T7250 Santarosa olarakta tanınan bu işlemcinin 2mb’lık önbelleği ve 800 mhz’lik veriyolu hızı bulunmaktadır.

1024 mb’lık belleğe sahip R405, 2 adet 667 mhz’lik 512 mb ddr2 Ram kullanmaktadır.

R405 bellek olarak 4096 mb Ram’e kadar desteklemektedir. Ekran kartı olarak Ati serisinden 128 mb’lık Ati M Radeon X1250 ve Sabit sürücü olarak 160 gb 5400 rpm’lik SATA HDD’yi içinde barındırmaktadır.

Böylece r405′in performansı hakkında aklınızda birşeyler oluşmuş olmalı. Benim amacıma uyan bir laptop olan r405 Windows Vista Home Premium ve kullandığım programlardaki performansıyla beni memnun etti.

R405′in diğer özelliklerine gelirsek ekran olarak 14.1 inçlik Wxga yani geniş ekran olarak tanımlanan ve 1280×800 çözünürlüğe çıkabilen Tft ekran kullanmaktadır.

Optik okuyucu olarak LG marka dvd+r double layer* yazabilen bir sürücüsü bulunmaktadır. r405′in üzerinde 3 tane usb 2.0 yuvası, Bluetooth, Wireless, Kart okuyucu ve 1.3 mpx bir web kamerası bulunmaktadır.

Usb yuvaları, biri sağ arkada ikisi solda olacak şekilde yerleştirilmiş. Wireless özellikleri Wifi 802,11 a-b-g (GOLAN) olarak verilmiştir. Kart okuyucu kulaklıkla, mikrofon çıkışının yanında bulunmaktadır. Her ne kadar 5 in 1 kart okuyucu dense de MMC (Multimedia Card) ve SD’ler (Secure Digital) dışında bir kart oraya ya çok büyük gelir yada çok ufak.

Bu yüzden sadece MMC ve SD kartları okuyabilen bir kart okuyucunun olduğunu belirtmekte fayda var. Web Kamerasına geldiğimizdeyse ekranın üstünde ve tam ortada bulunmaktadır ve ışığın iyi olduğu ortamlarda yeterince iyi sonuçlar vermektedir.

R405′in boyutu konusuna gelirsek 14.1 inç ekranı ve 2.3 kg’lık ağırlığıyla taşınması kolay bir seçim olduğunu görüyoruz.

Şarj olayına gelince r405 üzerinde 6 cell Li-ion özelliğinde bir batarya ile gelmektedir. Bu da kullanıma bağlı olarak 1-3 saat arasında bir pil ömrüne denk gelmektedir.

Ben bekleyebilen bir insan olmadığım için ilk seferde uzun süre şarj etmedim ama güç tasarrufu modunda full şarj ettiğim takdirde “kendi amacım neydi?” başlığı altındaki işlemleri yaparak yaklaşık 2-2.5 saatlik bir pil ömrüyle r405′i kullandım. Bu da benim beklentimi iyi bir şekilde karşıladı.

Yukarıda da bahsettiğim gibi r405 iki adet 512 lik Ram kullanmakta. Bana göre laptop’un iki eksisinden önemli olanı bu konuyla ilgili. Ram’lerden birini laptop’un alt kapağında ilgili bölümü açtığımızda görebiliyor ve değiştirebiliyoruz ama diğerine erişemiyoruz.

Çünkü diğer ram Klavye ile anakart arasında bir yerde ve bu Ram’e sadece teknik servis ulaşabiliyor, biz açmaya kalkarsak r405 garanti dışı kalıyor.

Yani Ram’i yükseltmek istediğimizde 512 liklerden sadece birini yani kasanın altındakini değiştirebiliyoruz. Diğer eksiyse Laptop’un kapağını açarken iki elimizi kullanmamız gerekmesi. Ortada kamera olduğu için açmak için bir kilit kullanmak yerine iki kilit kullanılmış. Böylece iki elinizi kullanarak laptop’u açmak gerekiyor.

Bunun dışında aklıma olumlu yada olumsuz birşey gelmiyor. Teknik özelliklerini aşağıda sırasıyla yeniden yazdım Bu şekilde r405′in anlatmadığım yani bana göre pekte önemli olmayan özellikleri de oradan görebilirsiniz.

Makalemizin sonuna yaklaşırken Sonuç olarak Şekli ve performansı olarak benim gibi bir kullanıcı için LG oldukça iyi bir seçenek, bence LG bana göre bir laptop üretmiş.

Not: Bu makale kişisel bir görüşü temsil ettiğinden hiç bir bağlayıcılığı yoktur. LG r405 almak isteyen kişilerin okuması için yapılmış benim kişisel yorumlarıma dayanmaktadır.

Bu nedenle aldığınız laptop’ta her hangi bir sorun olması durumunda bir mesuliyetim yoktur. Bunu yazmamın bir nedeniyse sen bunu övdün ama kötü çıktı tarzında yorumlarla karşılaşmamak istememdir.

Çünkü Teknoloji işi bilindiği gibi birazda şans işidir ve olmadık sorunlar, olmadık yerlerde çıkabilir.