Klavyede Telif Hakkı ( Copyright © ) İşaret Nasıl Yapılır ?

Klavyede Telif Hakkı ( Copyright © ) İşaret Nasıl Yapılır ?

Klavyede telif hakkı simgesi © nasıl yapılır ? Klavyede telif hakkı ( Copyright © ) işareti ya da sembolü nasıl yapılır?

Klavyede telif hakkı simgesi © nasıl yapılır ? Klavyede telif hakkı ( Copyright © ) işareti ya da sembolü nasıl yapılır? Bu yazımızda sizlere telif hakkı bildiriminde kullanılan Copyright ©  simgesinin nasıl oluşturulduğunu anlattık.

Yuvarlak içinde C işareti olarak bilinen ve telif hakkı anlamın da gelen Copyright © simgesi, bir çok içerikte karşımıza çıkmaktadır ama bu simge klavyeler üzerinde yer almaz. Bu simgeyi oluşturmak istiyorsanız klavyenizde bir kaç tuşa aynı anda basmanız gerekmektedir.

Bildiğiniz üzere klavyeler üzerinden yüzlerde sembol ve işareti oluşturabiliyoruz. Ancak bu sembollerin bir çoğu klavyeler üzerinde yer almıyor. Ayrıca yer alan bazı semboller gibi 2li tuş kombinasyonu ile oluşturulamıyor.

Örnek verecek olursak; Klavyeden Dolar $ simgesini oluşturmak için Shift + 4 tuşu şeklinde 2li tuş kombinasyonunu kullanıyoruz. Bu işlem oldukça pratik ve bir çok klavyenin üzerinde bu simgenin yer almasından dolayı oldukça akılda kalıcı bir işlem oluyor.

Ancak bazı semboller hem oldukça sık kullanılmamasından dolayı hem de tuş kombinasyonlarının diğerlerine nazaran biraz daha karmaşık olmasından dolayı pek akılda kalıcı olmuyor. Bu sebepten dolayı sizinde bu yazımızı şuan da okuyor olma sebebiniz bu olabilir.

Konuyu uzatmadan hemen klavyeden Telif hakkı simgesi yani Copyright © işaretinin nasıl oluşturulduğuna bakalım.

Klavye’de Copyright © Simgesi Nasıl Oluşturulur ?

Klavyeden Copyright © simgesi 5’li tuş kombinasyonu ile oluşturulmaktadır.

Bu tuş kombinasyonu  Alt + 0169  şeklindedir.

Yani klavyeden Copyright © simgesini oluşturmak için ilk olarak ”ALT TUŞUNU” basılı tutarken sırasıyla klavyemizde yer alan NUMBER PAD kısmından sırasıyla 0,1,6,9 rakamlarına basıyoruz. Bu tuş kombinasyonu sonucunda Copyright © simgesi içeriğimize yazılmış oluyor.

Bu yöntem olabilecek diğer bir yöntemdir. Bu yöntemde buradan Copyright ©  telif hakkı simgesini sağ tık kopyala yapıştır yöntemi ile kopyalayıp dilediğiniz yer yere yapıştırabilirsiniz. Bu da ayrı bir çözüm yoludur. Tercih sizin.