İstenmeyen Reklam Mesajları Tarihe Karışıyor

İstenmeyen Reklam Mesajları Tarihe Karışıyor

İstenmeyen mesajlar (spam) yeni bir yol ile tarihe karışacak, böylece kullanıcılar olarak daha az rahatsız edileceğiz.

Çoğumuzun en çok sinirimizi oynatan konulardan biri telefona gelen reklam mesajları diyebiliriz. Reklam mesajlarını engellemek istesek bile mesajların biri bitiyor, başkası geliyor. Bu yüzden zamanla uğraşılmaz bir hal alıyor.

Artık istenmeyen tanıtım içerikli telefon mesajları ve e-postalar izinsiz ve denetimsiz bir şekilde hiç kimseye gönderilemeyecek. Şimdi bu konunun hakkında detaylar verelim.

Telefonlarımıza günde bir çok farklı firma ve kişiden tanıtım içerikli telefon mesajı geliyor. Artık telefona gelen reklam mesajları engellemek sizin elinizde olacak.

1 Aralık 2020 tarihiyle birlikte firmalar sizlere reklam ve tanıtım içerikli telefon mesajı ve elektronik postaları denetim olmadan ve izinsiz bir şekilde gönderemeyecek.

İzinsiz SMS ve e-posta gönderimi konusundan bıkanların Ticaret Bakanlığı’na gönderdiği şikayet mesajlarının 500 bini aştığı belirtildi.

Bunun üzerine de Bakanlık telefona gelen reklam mesajlarını engelleme konusunda bir çalışma başlattı. Bu çalışma, Ticari elektronik iletilerin yönetimi ve kontrolünü sağlamak amacıyla İleti Yönetim Sistemi (İYS) adında bir sistem oluşturdu.

Bu sistem ile elektronik ileti onayı alınması, reddetme hakkının kullanılması ve beraberinde şikayet süreçlerinin yönetilmesine olanak sağlanacak. Yani kısaca İleti Yönetim Sistemi ile artık onay verilmeyen ticari mesajların gönderilmesi söz konusu olmayacak. Ayrıca firmalar ve şirketler verilerini kaybetmemek adına yeni oluşturulan İleti Yönetim Sistemi’ne kayıtlarını, en geç 30 Kasım 2020 saat 23:59’a kadar tamamlaması gerektiği belirtiliyor.

Gördüğünüz üzere telefona gelen reklam mesajları engellemek artık sizin onayınıza bağlı olacak ve bu işlem İleti Yönetim Sistemi ile 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren hayatımızda yerini alacak.