HTML Bağlantı oluşturma Nasıl Yapılır?

HTML Bağlantı oluşturma Nasıl Yapılır?

HTML derslerimize HTML bağlantı oluşturma konusuyla devam ediyoruz. Bu kez HTML ile hyperlink özelliğinin kullanımını göreceğiz.

HTML sayfamızda link kurmak için hyperlink özelliğini kullanırız. Bunun içinde <a>…</a> kodunu hrefile birlikte kullanırız. Bu etiketi kullanarak başka bir sayfaya, web sitesine veya mail’e bağlantı yapabiliriz. Bunun dışında Müzik, zip, rar dosyalarını da bu linklendirmeyle bağlantı olarak verebiliriz.

HTML Bağlantı Oluşturma Kullanımı

HTML başka bir sayfaya link oluşturmak için <a>etiketini kullanır demiştik. Önce yapısını, sonra örneğini görelim;

Burada önemli olan başka bir siteye link verirken http:// kısmını kesinlikle yazmanız gerekmektedir.

Bağlantıyı Yeni Pencerede Açmak (Target)

Target parametresiyle sayfanın nerde açılacağını belirtebilirsiniz. Yeni pencerede açmak için target=”_blank” parametresini kodumuza ekliyoruz.

Sayfa İçi Bağlantılar ve Name Etiketi

HTML‘de özellikle uzun sayfalarda sayfanın belirli bir bölümüne link vermek gerekebilir. Bu parametre ile aynı döküman içinde belirlenmiş başka bir satıra direkt geçiş yapılabilir. Bunun için name=”” özelliğinden yararlanırız.

Bunu bir örnekle açıklayalım;

Öncelikle sayfa içinde bağlantı vereceğimiz yere giderek (Örneğimizde body etiketinin açılışına yakın yere) <a name=”etiketust”></a> şeklinde yer imimizi belirliyoruz.

Şimdi HTML sayfamızın üst bölümünü işaretledik. Yaptığımız işarete link vermek için sayfa içerisinde altlara doğru bir yere <a href=”#etiketust”>Sayfabaşı</a>şeklinde bir bağlantı yapıyoruz.

Şimdi Sayfamızda aşağıda bulunan SayfaBaşı linkine bastığımızda sayfa üste çıkar.

Daha fazla HTML bilgisi öğrenmek için HTML Dersleri kısmına göz atabilirsiniz.