HES Kodu Nedir, SMS veya Uygulama ile Nasıl Alınır?

HES Kodu Nedir, SMS veya Uygulama ile Nasıl Alınır?

Hes Kodu bugün gündemimize gelen bir şey değil ama yeni alınan kararlarla birlikte artık 50 yaş üstü hes kodu sahibi olmak zorunda

Yapılan son açıklamalardan sonra HES kodu alma ve sorgulama işlemleri vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmekte. Şimdiye kadar sadece seyahat esnasında kullanılan HES bundan sonra birçok alanda uygulamada olacak.

Son açıklamaya göre İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge sonrası İstanbul’da bugünden itibaren tüm kamu kurum ve kuruluşlarında HES kodu kullanımı zorunlu hale getirildi.

HES kodu nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım veya ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan koda verilen isimdir. 

HES Nasıl Alınır?

Hes Kodunuzu bir kaç farklı yöntemle alabilirsiniz. Şimdi bunları öğrenelim.

 • Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) üzerinden,
 • 2023 sms numarasına göndereceğiniz SMS ile;
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
 • e-Devlet üzerinden buraya tıklayarak,
 • e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • 18 yaş altı çocuklarınız için HES e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

Örnek SMS Mesajı; HES 12345678901 1234 14

alabilirsiniz.

ÖNEMLİ BİLGİ: Paylaşım süresi belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl olarak ayarlanacaktır.

Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinden Hes Kodu Nasıl Alınır?

“Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden, “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir.

“HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

HES uygulamasını iPhone marka telefonunuza AppStore’dan indirmek için tıklayın.

HES uygulamasını Android işletim sistemli telefonunuza Google Play’den indirmek için tıklayın.

e-Devlet üzerinden HES Kodu Nasıl Alınır?

e-Devlet sistemi üzerinden “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğine ulaşmak için “Hes kodu” yazıp aratın, gelen sonuçlarda
HES Kodu Üretme ve Listeleme ye tıklayın. Yeni Hes Kodu butonuna tıklayarak kodunuzu alabilirsiniz.

HES kodu alırken belirtilen Paylaşım Süresi nedir?

Paylaşım Süresi, talep ettiğiniz HES kodunuzun aktiflik süresini belirler.

Eğer kodunuzu telefon uygulaması üzerinden alıyorsanız Paylaşım Süresi’ni sınırsız olarak belirleyebilirsiniz. SMS’le HES kodu talep etmeniz durumunda da en son girilen gün sayısı Paylaşım Süresi’ni ifade eder.

SMS’le HES boşluk T.C. Kimlik No boşluk Kimlik Seri No son 4 hanesini girdikten sonra bu alanı boş bıraktığınızda Paylaşım Süreniz 1 yıl olacaktır.

HES hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

HES Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için tüm yurt içi uçuşlarda zorunludur. HES 0-2 yaş aralığında olan bebek yolcular için zorunlu değildir. Bu işlem her kişi için ayrı ayrı uygulanacaktır.

Bu Kod ile Sağlık Bakanlığı sistemleri üzerinden vatandaşların sağlık durumu sorgulanır, eğer herhangi bir risk varsa seyahati onaylanmaz. Yapılan bu sorgulamalarda Corona sebebiyle engel bir durum belirlenirse ilgili mekana veya ulaşım yoluna kabul edilmezsiniz.

Kodunuz ile ilgili aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda, seyahatiniz onaylanmayacaktır.

 • COVID-19 pozitif olma ya da karantina sürecinde olma durumu,
 • Yeterli süreli HES koduna sahip olmama durumu,
 • Hatalı T.C. Kimlik Numarası girilmesi durumu.