Hazine Altın ve Döviz Tahvili İhracına Başladı

Hazine Altın ve Döviz Tahvili İhracına Başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, belirlenen bankalar aracılığıyla 17sinden itibaren altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası talep toplama işlemleriyle Euro ve Dolar türünde devlet tahvili ihracı başladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığının internet sitesindeki duyuruya göre, bireysel yatırımcılara 17-21 Aralık‘ta talep toplama yöntemiyle Euro ve Dolar türünde devlet tahvili ihracı gerçekleştirilecek. Senetler, 28 Aralık Cuma günü yatırımcıların hesaplarına aktarılacak.

Bu devlet tahvilleri, 1 yıl (364 gün) vadeli ve 6 ayda (182 gün) bir kupon ödemeli olarak ihraç edilecek.

Euro tahvilinin 6 aylık kupon oranı yüzde 1,25, yıllık getiri oranı yüzde 2,50 olarak belirlenirken, dolar tahvilinin 6 aylık kupon oranı yüzde 2, yıllık getiri oranı ise yüzde 4 olacak.

Devlet Tahvili Nedir? Nasıl Alınır?

Devlet tahvilinin ne olduğunu ve nasıl alındığını bilmiyorsanız bunu aşağıdaki yazıdan öğrenebilirsiniz;

Devlet Tahvili Nedir? Nasıl Alınır? Özellikleri Nedir?

Euro ve Dolar Tahvili

Euro ve dolar cinsi devlet tahvilleri, bireysel yatırımcılara satılacak. Senetler için talep toplama işlemleriyle senetlerin ihracı, kupon ödemeleri ve itfası Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Yapı ve Kredi Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Euro ve dolar cinsinden ihraç edilecek senetler için asgari talep tutarı 10 bin Euro-Dolar olarak belirlenmiş. Senetler 1.000 ve katları şeklinde ihraç edilecek.

Senetler yatırımcılar tarafından vadesinden önce işlemiş faiz getirisi üzerinden 1.000 Euro/Dolar ve katları olacak şekilde sadece senetlerin satın alındığı aracı bankalara satılabilecek. Euro ve Dolar türü devlet tahvilleri Gelir Vergisi Kanunu‘nun ilgili maddesi uyarınca vergilendirilecek.

Gelir vergisi hesaplamak için 2019 Gelir Vergisi aracını kullanabilirsiniz.

Altın Tahvili

Hazine ve Maliye Bakanlığı Euro-Dolar tahvili dışında Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası talep toplama işlemleri ve ihracı gerçekleştirilecek.

Söz konusu senetler için talep toplama işlemleriyle senetlerin ihracı, kupon/kira ve anapara ödemeleri ve senetlerin vadeden önce satış işlemleri Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Senetler 2 yıl (728 gün) vadeli olacak, ilgili etaba ilişkin talep toplama dönemini takip eden hafta çarşamba günleri yatırımcıların hesaplarına aktarılacak, yatırımcısına her 6 ayda bir altın fiyatına endeksli yüzde 1,2 (yıllık yüzde 2,4) getiri sağlayacak. Getiriler yatırımcı hesaplarına Türk lirası türünden ödenecek.