Google’ın AMP Uzantısı Tarih Oluyor

Google’ın AMP Uzantısı Tarih Oluyor

Google’ın yayıncılara özel geliştirdiği hızlı yüklenme süresiyle göz dolduran AMP hakkında yeni bir çalışması var.

AMP Project’in öncülüğünü yapan Malte Ubl ‘nin yaptığı duyuruda AMP Cache’in yeni bir versiyonunun tanıtılabileceğini belirtidi. Proje Ekibi AMP’ın platformlardaki çalışma şeklini değiştiriyor. AMP sayfalar eskisi gibi /amp/ uzantısıyla değil, web adresinin kendi urlsi ile görünecek. Yani eskiden localhost/amp/ olarak verilen uzantı localhost ile verilecek.

Bu değişikliğin olumsuz olarak hiç bir etkisi olmayacağı söyleniyor. Malte yazdığı blog yazısında şunlar söylemiş;

AMP’ı Google Arama’da ilk olarak çalışır hale getirdiğimizde, önemli bir takas yapmak zorunda kalmıştık. Kullanıcıların istedikleri hızı yakalayabilmek için sayfaların yüklenmesini, kullanıcı tıklamadan önce başlatmak zorunda kalıyorduk. Temel itibariyle gizliliğe dönük endişeler nedeniyle sayfanın, yayıncının sunucusundan doğrudan başlatılması imkansızdı. Bunun yerine AMP sayfalarını Google’ın AMP Cache hizmetinden yüklüyorduk. Fakat bunu yaptığınızda, google.com/amp/ şeklinde bir eki, bağlantıya dahil etmeniz gerekiyordu.

Yeni versiyon AMP adresleri World Wide Web Consortium’un Web Paketleme standartlarına göre belirlenip, AMP adreslerinin diğer web adresleri gibi görünmeleri sağlanacak. Malte, bu konudaki çalışmaların şimdiye kadar memnun edecek şekilde geliştiğini belirtiyor.

Yeni versiyonla edinilen amaç, Web Packaging olarak adlandırılan Web Paketleme işleminin olabildiğince çok sayıda tarayıcıda kullanılır hale getirilmesini sağlamak oluyor.

Vadedilen değişikliğin 2018 yılının ikinci yarısından itibaren kullanılabilmesi bekleniyor.