Google Penguen 4.0 Güncellemesi Nedir? Penguin’in SEO’ya Etkisi Nedir?

Google Penguen 4.0 Güncellemesi Nedir? Penguin’in SEO’ya Etkisi Nedir?

SEO yapmaya çalışan çoğu insanın kabusu olan bu yeni algoritmalardan Penguin 4.0 güncellemesinin neler getirdiğini göreceğiz.

Google devamlı algoritmalar üreterek yapay oluşan ve “Kalitesiz” olarak adlandırdığı siteleri elemeye çalışır. Bu Yeni algoritma ile kendince kalitesiz olan siteleri yeniden sıralamaya çalışıyor.

Google Penguin Nedir?

Google yazılımcıları, Google’ın siteleri sıralaması için değişik algoritmalar kullanırlar. Bu şekilde Google Web sitenize gelen backlink leri (dışarıdan gelen bağlantılar) kontrol ederek kalitesine ve doğallığına göre sitenizin Google sıralamasında hangi konuma sahip olacağını belirler. İşte bunları yaptığı algoritmanın adı Penguin’dir ve En son sürümü 4.0 dır.

Penguin (Penguen) 4.0 Güncellemesi

23 Eylül tarihinde gelen bu güncellemeyle Penguen 4.0 Algoritması bize yeni şeyler sundu. “Canlı” ibaresi bu sunulanların içinde en çok dikkat çekeni oldu.

Canlı ibaresinden anlatılmak istenen sıralamanın anlık duruma göre değişebilmesidir.

Google Penguen 4.0 ile botların dinamik olarak çalışmasını sağladı. Yani sıralamalarda anlık değişim olacağı için kalitesiz ve spam siteler daha gerilerde olacak ve 1. sayfa yüzü göremeyecek.

Elimizdeki sırayı mı kaybedeceğiz diye üzülmeyin, oyunun kuralını belirleyen Google, onun talimatlarına uyarsanız eskisinden daha hızlı şekilde sıralamadaki yerinizi alacaksınız.

Search Console’un Önemi

SEO konusunda belli aralıklarla başvurduğumuz Search Console yeni penguen algoritmasıyla birlikte daha aktif olacak. Console’un yardımıyla spam veya istenmeyen türden içerikler anlık olarak görülebilecek.

Bu tür sayfalarda sorunu düzelttiğimizde anlık olarak Google’a bildirilecek ve sıralamadaki yeriniz yeniden ayarlanacak.

Bu sistem cezaya düşme süresini de oldukça kısaltacak gibi duruyor.

Penguen 4.0’ın Artıları

 • Bu güncelleme ile parası olan üst sıraya yerleşme dönemi kapanıyor
 • Haksız rekabetin önüne geçiliyor
 • Black Hat Hileci SEO’cuların sıralaması yükselmeyecek

Penguen 4.0’ın Eksileri

 • Sitemize aldığımız Backlinklerin kalitesini kontrol etmemiz gerekecek.
 • SEO ile daha fazla uğraşmak gerekecek

Penguen 4.0 ile ilgili Genel Görüş

Genel olarak güncelleme hile yapmadan SEO yapan bizler için pek bir sıkıntı içermiyor. Hile yapanların tespiti daha kolay olacağı için geride kalmaları da anlık olarak gerçekleşecek ve böylece biz üst sıralara çıkacağız.

Bunların dışında sitemiz hakkında daha sıkı çalışmamız gerekecek. Kalitesiz ve bizim sektörümüzle alakasız olan Backlinkleri temizlemeliyiz. Bu rakip siteler için kötü olabilir.

Kötü niyetli insanlar sizin siteniz için Kalitesiz Backlink alarak size zarar verebilir ve bunu kontrol etmezseniz, sıralamalardaki yerinizi kaybedebilirsiniz.

Penguen 4.0 Keyword Stuffing’in Önüne Geçiyor

Hileci SEO’cuların (Black Hat SEO) kullandığı bu teknik Arama motorlarında hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak için yapılır.

Örneğin SEO konusunda üst sıralara çıkmak istiyorsanız, yazınızda anlamsızca, cümle içinde SEO ve SEO ile ilgili anahtar kelimeleri tekrarlarsınız ve Google bunun doğal olduğunu sanır ve sizi üst sıralara çıkarırdı. Artık sizi anlık olarak tespit edip size ceza bile verebiliyor.

Backlink’lerimi Nasıl Kontrol Edebilirim?

Web sitemizi işaret eden backlinkleri kontrol etmenin en iyi yolu Web Master Console aracı. WMC sayesinde sitemizdeki tüm linkleri kontrol edebiliriz.

Birden fazla sitesi ve oldukça az vakti olanlar için paralı olarak sunulan Ahrefs ve Moz’da işinde başarılı yabancı kaynaklı Site analizi yapan destek siteleridir.

Bu siteler sitenizi Google gibi tarar ve hatalı olan linkler için sizi uyarır.

Backlink Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Penguen 4.0 ile birlikte backlink alımını parayla yapanlarda oldukça sıkıntıya girdi. Çünkü artık Doğal Backlinkler daha değerli ve 4.0 Algoritması bunu daha kolay tespit ediyor.

Haber sitesi veya blog’tan Backlink almak istiyorsanız, ilgili sitenin sahibiyle veya ilgili kişiyle görüşerek sitesinde yayınlanabilecek bir içerik hazırlayıp Anahtar kelime bazlı değilde Web Sitemizi Ziyaret Edin tarzı bir haber ve linkle doğal olarak alabilirsiniz.

Google’ın Penguin 4.0 güncellemesi link satın alımlarının ve anahtar kelime odaklı link ticareti ile günde 100 lerce link alıp belirli sıralara yapışan hilecilerin sonunu getirmek için tasarlanmıştır.

Kalitesiz Backlink Alımı

İnternet ortamında milyarlarca web sitesi var. Bunların bir kısmı terkedilmiş ve bakımsız siteler. Google yeni algoritması Penguen 4.0 ile bu kalitesiz ve bakımsız siteleri temizleyerek bizlere arama sonuçlarını listeliyor. Geçtiğimiz gün 1 milyarın üzerinde linki silmesi de Google‘ın bu konuda ne kadar ciddi olduğunu gösteriyor.

Bu tür kalitesiz sitelerden alınan Backlinkler sitenize doğrudan zarar vererek sıralamalarda geriye düşmenize neden olacaktır.

Eğer kalitesiz Backlinklerim var mı diye kontrol etmek istiyorsanız. Google Search Console‘dan bunu kontrol edebilir ve Disavow aracı ile bu linkleri reddedebilirsiniz. Bu tür bir işlemi yapmak için dikkatli olun. Yanlış Backlinkleri kaybetmek istemezsiniz. Bu işlemin nasıl yapıldığını detaylı olarak daha sonra anlatacağım.

Kalitesiz Backlinkleri reddettikten sonra sıralamanızda gözle görülür bir yükselme yaşayacağınızdan emin olun.

Alakasız Backlink Alımı

Penguen 4.0 ile birlikte alakasız sektörlerden alınan Backlinklerde artık işinize yaramayacak ve zarar verecek. Örneğin bizim gibi bir Teknoloji Bloğunuz var ve Nakış ve Elişi sitesinden link alıyorsunuz. İşte bu link size yarar yerine zarar getirecek.

Artık alacağınız Backlinkleri titizle seçmeniz ve kontrol etmeniz gerekecek. Bu yüzden araçlarla bu tür backlinkleri reddetmeniz gerekecek.

Sonuç olarak Penguen 4.0 Algoritması ve SEO

Yeni algoritmayla birlikte Black Hat SEO‘cular başka yollar bulmak zorunda kalacak. Çünkü Dürüst, Kaliteli İçerik ve Doğal SEO olmadıkça ceza alma oranları daha çok artacak.

İçeriğinizi Arama Motoru Odaklı değil, Kullanıcı odaklı oluşturmanız ve Özgün olmanız gerekecek. Şimdi Google’ın Kalite Standartlarına göre yorum yapalım;

 • Kalitesiz Backlinkler almayın, Alakasız Backlinklerden de uzak durun
 • Black Hat SEO (Hileci SEO) teknikleri kullanmayın
 • Arama Motoru Odaklı değil, Kullanıcı Odaklı projeler ve içerikler üretin
 • Projenizde aynı başlık ve içeriğe sahip linkler kullanmayın
 • Kötü Amaçlı Yazılımlar (Virüs, Trojan) içeren siteler oluşturmayın

Yapmamanız gerekenler genel olarak bunlar, Şimdi Yeni Algoritmayı da düşünerek Nasıl SEO yapmalıyız ondan bahsedelim;

 • Otomatik SEO yazılımlarından uzak durun
 • Eğer İçerik siteniz varsa Misafir Yazarlara yer verin
 • Link Değişimi Dönemi kapandı, Eski bir taktik olan Link değişimlerinden kaçının.
 • Gizli Yazılar ve Gizli Linklerden uzak durun
 • Kaliteli ve Özgün İçerik ve Projeler oluşturun, bu en önemli ve en doğal SEO tekniğidir. İnsanlar içeriğinizin kalitesini benimserse sitenize yeniden geleceklerdir. Bu size geri dönüşler ve sitenizde kalma sürelerinde artış olarak olumlu olarak dönecektir.