Google Botu Siteye Çağırma / Site Pingletme

Google Botu Siteye Çağırma / Site Pingletme

Google seo için en önemli etkenlerden biri sitenin index alma zamanı ve durumudur. Siteniz eğer geç index alıyorsa siteye bot çağırmamız gerekir

Google bot çağırdığımızda Bot gelip sitemizi hızlı bir şekilde indexler. Google botu günde 1 kez’den fazla anasayfaya çağırmanız yeterlidir. Fazlası sorun olabilir.

Sitenizin arama motorlarında hemen gözükmesi sitenin bulunabilirliği için önemlidir. Google’da sitenizdeki içerikle ilgili bir kelime arattırıldığında sitenizin çıkma oranını yükseltir.

Google Bot Çağırma

Google bot çağırmak için birden çok yol vardır. Bunlardan ilkiyle konumuza başlayalım.

Google Web Tasarımcı Araçlarıyla bot Çağırma

Google‘dan Google webmaster tools aratın ve ilgili linke girin. Burada daha önce üye değilseniz, bu özelliğe üye olun veya üyeyseniz sadece giriş yapın.

Sonra daha önce Webmaster Tools‘a eklediğimiz siteye tıklıyoruz. Sol taraftaki Tarama butonuna tıklıyoruz ve Google gibi Getir‘e basıyoruz. Gelen bölüme site adını yazıp Getir diyoruz.

Bu durumda aşağı kısımda url yolu beliriyor. Botu gönderdikten sonra başarılı yazıyorsa google bot sitenize indekslemek için uğrayacaktır.

Bu araçla Web aramaları dışında Akıllı telefon vb aramalar içinde bot çağırımı yapılabiliyor.

Ping ile Bot Çağırma

Pingleme işlemi bir adresten, başka bir adrese veri yollama anlamına gelmektedir. 

Google açısından bakarsak sitenizden google’ın haberdar olması için yapılan bir işlem olarak görülmektedir.

Sayfanızda herhangi bir güncelleme yaptığınızda google’ın bir şekilde dikkatini çekmeniz gerekmektedir.

Normal tarama süresinden daha önceki bir zamanda google’a hey ben burdayım bana bir bakarmısın demenin bir diğer yoludur.

Google bu işlem için webmaster tools içerisinde google gibi getir adında bir alan yapmıştır. Ancak bunun da aylık kullanım kotası bulunmaktadır.(tüm site için aylık 10 tek url için aylık 500).

Pingleme olayını fazlada abartmamak lazım zira google bizi spam yapan zararlı bir site sanabilir. Günde bir kere bilemediniz 2 kere yeterli olacaktır.

Ping Site Önerileri;

ping sitelerinde URL kısmına başında “www.” olarak sitenizi yazıp “Start” / “Go” butonuna tıkladığınızda, yüzlerce arama motoru botlarını çağırarak, sitenizi / blog’unuz hızlı bir şekilde arama motorlarına indeksletebilirsiniz.

Eğer SEO ve Site Analizlerini Seviyorsanız, Google Penguen Yazımızı okumayı unutmayın.