Google Android’in HTC G1’i

Google Android’in HTC G1’i

Son dönemde Blackberry, Iphone derken şimdide daha önceden Google’ın yazılım olarak duyurduğu Android’i kullanan HTC G1 bugün görücüye çıktı.

Google’ın yeni telefonu olarak lanse edebileceğimiz G1 bugün Newyork’ta tanıtıldı.

Ürün şu an için sadece ABD’de T-Mobile (yani anlaşmayla ki bu anlaşmanın 2 yıllık olduğunu sanıyorum) tarafından 179$ gibi bir fiyatla satılacağı belirlendi. 

G1’in Avrupa satışınınsa 2009’un sonu olduğu söylenmiş. Yani Iphone’da olduğu gibi bu telefonu da belli bir süre bekleyeceğiz. Google’ın işletim sistemi Android’i kullanan telefon HTC firması tarafından üretilmiş.

Google’ın günlüğünde yaptığı açıklamada G1’in daha yeni bir oluşum olan Android için bir dönüm noktası olduğundan bahsetmişler. Telefona dönersek düz ve sade bir tasarımı olduğunu görüyoruz. Şimdi bu işin biraz daha derinine inelim.

Telefonun üzerinde bir dokunmatik ekran bulunmakta ama bu dokunmatik ekranın Iphone’daki gibi Multi-Touch değil, One-Touch olduğunu belirtmek gerek.

Bunu yukarı kaydırdığınızdaysa altında QWERT klavye çıkıyor ki Iphone’a oranla yazışmaların daha kolay olmasını sağlamak için böyle birşey düşünüldüğünü sanıyorum.

Telefon’un üzerinde 3mpx’lik bir kamerası bulunuyor. G1 tıpkı Iphone gibi 3G teknolojisini destekliyor. Bunların dışında Tek dokunuşla Google’da Arama Özelliği, Ayarlanabilir Varsayılan Ekranı, Google Maps Street View versiyonu, Mp3 Çalma özelliklerini sayabiliriz.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 Online Store yardımıyla programlar satın alıp yükleyip kullanabileceği de söyleniyor. Işin Android kısmı bizi ilgilendirdiği için o bölüm hakkında konuşacağım.

 Android içerisinde Maps, Gtalk, Gmail, Youtube gibi programlar kullanılmakta. Android’in açık kaynaklı oluşu program yazarlarına büyük bir özgürlük sunuyor. Bu özgürlük sonucu da şu ana kadar çıkmış yada çıkacak bir sürü programın olacağı kesin. 

G1, Android’in kullanıldığı ilk telefon olduğundan verdikleri ile umut vadediyor. Tanıtım hakkında bilgi sahibi olmak için http://www.t-mobileg1.com sitesine bakabilirsiniz. 

Fakat konu içine serpiştirdiğim Resimlere bakarak zaten G1 hakkında bir fikir sahibi olmuşsunuzdur. Başka bir yazıda görüşmek üzere. Yorumlarınız bekliyorum.