Google Analytics Not Provided Çözümü

Google Analytics Not Provided Çözümü

Not provided çözümü bize google analistik’in kapattığı bir perdeyi az da olsa aralamamızı sağlıyor ve site analizinde bir adım öne geçiriyor.

Google analytics not provided çözümü konusu Google’ın arama sonuçlarında uzun süredir anahtar kelimeleri gizlemesinin bir sonucu ortaya çıktı.

Not provided ne demektir ?

Not Provided, bize bu bilginin sağlanamadığını belirtmektedir. Google tarafından sitenize gelen arama sorgularının hangi kelimelerden olduğunun gösterilmemesini ifade eder.

Google, bunun ziyaretçi gizliliğinden olduğunu söylese de algoritmayla ilgili bir nedeni olduğu sanılmaktadır.

Not Provided Çözümü

Not Provided çözümüyle anahtar kelimeleri doğrudan göremiyoruz. Onun başka bir yöntemi var ve konunun ilerleyen zamanlarında anlatacağım.

Bu çözüm yöntemiyle organik aramaların hangi sayfaya yönlendirildiğini öğrenebiliyoruz.

Bunun için Edinme > Tüm Trafik > Kanallar  yolunu takip edin. Ardından Organic Search‘e tıklayın.

Ona tıkladığımızda karşımıza (not provided) kısmı geliyor. Burada yukarıda bulunan ikincil boyut kısmından Davranış > Açılış Sayfası kısmını açmanız gerekiyor.

Aşağıdaki gibi hangi sayfaya kaç kullanıcının geldiğini görebiliyoruz. Anahtar kelimeyi öğrenemesekte hangi sayfalara gelindiğini görüp ona göre çıkarım yapabiliyoruz.

Aşağıdaki resimde açılış sayfası bölümlerini ben blur’ladım sizde sayfalar düzgün biçimde görülecekler.

not provided çözümü

2. Yöntem Webmaster Tools ve Search Console

Anahtar kelimeleri görmek için bir diğer yöntem ise Google Webmaster Tools ve Search Console u kullanmak.

Google Webmaster Tools (Search Console), bize sadece anahtar kelime verilerini veriyor.

Search Console‘a girdiğinizde Performans bölümünün sağındaki Raporu Aç a tıklayın.

Tuşa tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir anahtar kelime sayfasıyla karşılaşacaksınız. Burada ayarlarla oynayarak sizin için en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Bu anahtar kelimeleri hangi kullanıcıların ne zaman aradığını öğrenemesekte kullanıcıların sayfamıza hangi anahtar kelime üzerinden geldiğini görüp analistikteki veriyle karşılaştırıp bir çıkarım elde edebiliyoruz.

Search Console’un tek faydası bununla sınırlı da değil. Bu araç sayesinde kolayca potansiyel anahtar kelimelerimizi de bulabiliyor, kullanıcılara tam istediklerini sunma konusunda bir plan yapabiliyoruz.

Bize nokta atışı bir bilgi vermese de bu iki bilgiyi kullanarak elimizdeki olmayan bir bilgiyi biraz araştırarak oluşturabiliyoruz.