Google Adsense Kaç Reklam Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor?

Google Adsense Kaç Reklam Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor?

Google adsense ile tık başı yaklaşık olarak ne kadar kazanılıyor bu konu üzerine yönelelim.

Adsense reklam yayıncısı olmayı planlıyorsanız AdSense reklam tıklama başına ne kadar veriyor sorusu ilk akla takılan sorulardan biri oluyor.

Bu konu hakkında sorusu olan çok insan olduğunu görünce internette biraz araştırma yaptım. Peki AdSense tıklama başına ne kadar veriyor? bunu birlikte görelim.

Bildiğiniz üzere internet sitesi reklam şirketleri arasında en büyük site Google’ın sahip olduğu AdSense dir. Şimdi sizlere ilk olarak tıklama başına ödeme ne demek sorusuna cevap vererek konumuza devam edelim.

Tıklama Başına Ödeme

Sadece bir reklama tıklanmaya göre para veren sisteme tıklama başına ödeme yapan sistem denir. Bunun dışında gösterime para veren sistemler olsa da en kazançlısı tıklama başına olandır.

Örnek olarak reklam veren firma diyor ki benim günlük reklamlarım için verebileceğim tıklama başına maliyet şu kadar lira. Bunun üzerine de Google AdSense, ona göre reklam tıklama maliyeti oluşturarak kendine bir pay alarak size geri kalan payı veriyor.

Bu durumda tıklama başına maliyet nedir sorusunun da cevabını vermiş olduk. Şimdi asıl sorumuza geçelim.

Google AdSense Tıklama Başına Ne Kadar Veriyor?

Aslında bu durum sabit değil değişken. Sitenizde çıkan reklamın değerine ve sitenizin değerine göre değişen bir durumdur.

Eğer proje ingilizce bir projeyse ve ABD den bir tık alırsanız 3-4 tl lik parayı tek tıkla alabilirsiniz ama Türkiye için Türkçe bir siteniz varsa
genel olarak 10 kuruş ile 50 kuruş arasında ücretler alabilirsiniz.

Peki Google AdSense kaç tıklama başına ne kadar veriyor? AdSense genel olarak her tıklama için ücret verdiği için kaç reklam tıklama değil de her tıklama için ücret ödüyor. Yani her tıkladığınız reklam için reklam verenin maliyetine göre ödeme yapılıyor. İşin özü şudur ki AdSense tıklama başına sabit bir ücret vermiyor. Reklam verenin ödediği tıklama başına maliyete göre ayarlama yapıyor.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Google reklamları aynı IP’den tıklamalara daha doğrusu sürekli aynı IP’den olan tıklamalara oldukça düşük ücretler verir. Bu devam ederse yani kendi reklamlarınıza kendiniz veya arkadaşlarınıza tıklatırsanız, hesabınızı bir daha açmamak üzere banlar. Bu yüzden böyle bir şey düşünen insanlar varsa bu işe hiç kalkışmasınlar.

Google Geçersiz tıklamalara ücret ödemez. Çünkü AdSense bu tıklamalar için reklam verenlerden ücret almaz. Kendi reklamlarınıza asla tıklamayın veya arkadaşlarınıza tıklatmayın. Adsense bunu anlarsa hesabınızı bir daha açılmamak üzere kapatır ve sitenizi de kara listeye alır.