Facebook’a Yeni Suçlama: Kameralar Yoluyla Instagram Kullanıcılarını Gözetliyor

Facebook’a Yeni Suçlama: Kameralar Yoluyla Instagram Kullanıcılarını Gözetliyor

Instagram’ın sahibi olan Facebook hakkında yeni bir iddia gündemde. Bu iddiaya göre Instagram izinsiz kameraya ulaşım sağlıyor.

Sosyal ağlarla ilgili mahremiyet sorunu her gün farklı bir alıyor ve eskiden komplo teorilerinde gördüğümüz casusluk tartışmalarına bir yenisi ekleniyor.

Aktif kullanıcısı aylık olarak 1 milyarı geçen Instagram’ın Pazar Araştırması için telefon sahiplerinin kameralarını gizlice açarak casusluk yaptığı iddia ediliyor.

Rusya’nın ABD Başkanlık seçimlerine müdahale etmesi, Başkan Donald Trump’ın ekibiyle çalışan veri analiz şirketi Cambridge Analytica şirketine 87 milyon kullanıcının bilgilerinin verilmesi gibi skandallarla iki yıldır uğraşan Facebook ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. 

ABD’de yaşayan Brittany Conditi adında ki bir kişi Facebook’un sahip olduğu Instagram üzerinden kamera yardımıyla casusluk yaptığını iddia etti.

Conditi’nin mahkemeye taşıdığı iddiasına göre bu casusluk telefon kameralarını izinsiz açarak yapılıyordu.

Temmuzda da buna benzer bir haber dönmekteydi. O iddiaya göre Instagram’ın kullanıcı aktif değilken yani Instagram’ı açık değilken bile telefon kameralarını ulaşabildiği iddiasına yer vermişti.

ABD vatandaşı Brittany Conditi’nin şikayetinde şunlara yer verdi;

Instagram ve Facebook, insanların evinin mahremiyeti gibi oldukça özel ve kişisel veriye ulaşarak pazar araştırması için son derece değerli bilgiye ulaşıyor

Facebook İddia Hakkında Cevap Vermedi

Bloomberg’in ulaşmaya çalıştığı Facebook yöneticileri ise bu iddia hakkında hiç bir yorum yapmadılar ve yorum yapmayı reddettiler.

ABD’de Instagram’a açılan başka bir davada ise Kelly Whalen isimli başka bir bir kullanıcı, Instagram’ın yüz tanıma teknolojisini kullanarak 100 milyondan fazla kullanıcısının biyometrik bilgilerine ulaştığını iddia etmişti. 

Bu iddiayla alakalı Instagram’ın yüz tanıma teknolojisini kullanmadığını söyleyen Facebook, iddiaların asılsız olduğunu açıklamıştı.