Facebook, Instagram, WhatsApp Hepsi Birden Neden Çöktü?

Facebook, Instagram, WhatsApp Hepsi Birden Neden Çöktü?

Dün akşam saatlerinden bu yana Facebook, Instagram, WhatsApp birden çöktü ve hala bazı kişiler bu servislere girip çıkarken sorunlar yaşıyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok fazla kullanıcısı olan Facebook ve Instagram’da sayfa akışları yenilenemiyor, WhatsApp’ta mesaj gönderme alma sorunları yaşanıyor.

Sosyal Medyaya Siber Saldırı mı?

İnsanlar bunun siber saldırı olabileceğini söylüyorlar ama bu şekilde bir siber saldırının 3 sosyal medya aracını da vurması bu konuda bilgisi olmayanları şaşırtıyor.

Peki bu durumun arkasında ne var? Facebook, Instagram ve WhatsApp bir anda neden çöktü?

Facebook Hepsinin Sahibi

Facebook, Instagram ve Whatsapp’ta aynı anda erişim problemlerinin yaşanması sosyal medya ne oluyor sorusuna neden oldu. Bu 3 aracın aynı anda etkilenmesinin nedeni 3 araçta ABD merkezli Facebook’a ait. Bu yüzden tüm platformlarında eş zamanlı erişim problemi yaşanıyor.

Facebook’tan Açıklama: DDos Saldırısı Değil

Facebook, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bu sorunun varlığından haberdar olduklarını ve sorunu en kısa sürede çözmeye uğraştık, bunun bir DDoS Siber Saldırısı olmadığını da söylüyor.

DDoS Nedir?

DDoS bir siber saldırı şeklidir. En basit haliyle DDoS ne demektir? Sunucuya yani bu servislere anlık olarak yoğun girişler yapılarak sunucunun yanıt veremez duruma gelmesini sağlamaktır.

DownDetector’den bakıldığında Facebook, Instagram ve WhatsApp için dünya genelinde bir bağlanma sorunu yaşandığı görülmekte.

Facebook’ta bazı kullanıcılar hesaplarına giremezken, sayfalarda paylaşımlar yapılamıyor. Instagram’da akış yenilenemiyor.