Excel’de Eğer (if) formülü nasıl kullanılır?

Excel’de Eğer (if) formülü nasıl kullanılır?

Excel’de if eğer formülünün kullanımı oldukça basit ve işlevseldir. Şimdi bu formülü görelim.

Office programları içerisinde yer alan Excel, gelişmiş bir programdır. Excel‘de de programlama dillerindeki IF (eğer) formülünü kullanabiliriz. Çalışma mantığı aynı ve kullanımı daha basittir.

Office programları içerisinde yer alan Excel, gelişmiş bir programdır. Günlük hayatımda ve özellikle işyerinde gerek fiyat değişiklikleri, gerekse yeni ürün girişleri ve bunun gibi muhasebe girişlerini toplu yapmak ve kolaylaştırmak için devamlı Excel‘le içli dışlıyım (Tabi kullandığım muhasebe programı SQL tabanlı ve Excel‘den veri çekmeme izin veriyor)

Web tasarım bile olsa bir şey programlama ile uğraşmışsanız IF (Eğer) formülünü duymuşsunuzdur, işte bu formülün Excel tipi de bulunmakta ve bunu Excel için basitçe kullanabiliyoruz.

Excel’da If Formülünü kullanmak

Bir formülü anlatmak için formülün en basit halini göstermek gerekir. Böylece formülün mantığı kolayca anlaşılır ve kullanılması gereken yerlerde kullanılır.

Yukarıda gördüğünüz örnekte B3 kutusuna aşağıdaki formül yazıldı;

=EĞER(A3>=50;"50 den büyük";"50 den küçük")

Kutucuk köşesinden tutularak aşağı B8 kutusuna kadar çekildi ve sonuçta böyle bir hücre şekli ortaya çıktı. Bu formüle göre A3 sütunundaki sayı eğer 50′ye eşit veya büyükse bize 50′den büyük ibaresini vermekte, eğer küçükse 50′den küçük yanıtını alıyoruz. Bu kutucuğu aşağı kadar indirdiğimizdeyse sırasıyla A3‘ten A8‘e kadar olan hücrelerin içindeki sayılara göre sonuç bilgisi alıyoruz.

Eğer formülünde önemli olan noktalar

Eğer formülünü kullanırken dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta bulunmaktadır, bunlar;

  • Açılan ve kapatılan parantez sayısı birbirine eşit olmalı
  • Karakterler çift tırnak içinde gösterilmeli
  • Sayılar çift tırnak (veya tırnak) içine alınmamalı
  • Doğru veya yanlış değer verilmeyecekse noktalı virgül mutlaka konulmalı

Basit şekilde Excel‘de if kullanımı bu şekilde kullanabilir. Buna benzer bir formülü öğrencilerin sınav notlarını toplayıp, bölüp çıkan sonuca göre Geçti, Kaldı doğrulamasını yapmak içinde kullanabiliriz.

Excel’de İç içe IF Kullanımı

Tek İf kullanımına yukarıdaki örnekten yeniden göz atın, Böylece İç içe IF kullanımını daha çabuk kavrayabilirsiniz. İçiçe if kullanımı, birden fazla koşul kullanacaksak uygulanır. Elimizde bir kırtasiye listesi olduğunu düşünelim. Buradaki kısaltmaları düzgün görünmesi açısından yeniden düzenlemek istiyoruz. Bu yüzden İçiçe birden fazla Eğer kullanarak gerekli düzenlemeyi yapıyoruz.

Yukarıdaki örnekte C3 kutusuna aşağıdaki formül yazıldı;

=EĞER(B3="Dz";"Düzine";EĞER(B3="Pk";"Paket";EĞER(B3="Grs";"Grosa";"Adet")))

Kutucuk son hücreye kadar aşağı çekildiğinde yukarıdaki gibi oluyor.

Formülü biraz açarsak B3 hücresinde bulunan değer Dz ise Düzine; Pk ise Paket; Grs ise Grosa; Eğer bunlardan hiçbiri değilse de Adet yazmasını istedik. Bunu da yukarıdaki gibi iç içe eğer kullanarak formülledik, Neden Ad‘yi de formüle almadık dersek, Adet bizim değişkenlerimizden biri yazılmasa da sistemimize tanıtılmasını istediğimiz bir sonuç yani Miktar kutucuğundan biri Düzine, Paket, Grosa dışında bir içerik taşıyorsa bunun Adet olmasını istediğimizden böyle yazıldı. Formülde Sonuçlarımızı bu şekilde düzeltiyor.

Sonuç

Excel‘de IF (Eğer) formülünü bu şekilde kolayca kullanabilir ve birçok projemizde bize zaman kazandırmasını sağlayabiliriz. Umarım bu yazı yardımıyla Eğer formülünün mantığını kavrayabilirsiniz. Sağlıcakla Kalın.