Evlenen Erkekler Neden Şişmanlar?

Evlenen Erkekler Neden Şişmanlar?

Araştırmalara göre evli kişilerin bekar yaşıtlarına nazaran kilo almaya daha müsait olduklarını gösteriyor.

Neden?

Üstelik çiftler arasında hem sağlıklı ve hem de sağlıksız alışkanlıklar bulaşıcı davranışlar haline geliyor. Yani eşlerden biri, “Boşver yemek yapmayı, dışarıdan sipariş verelim” veya spor yerine “Hadi sinemaya gidelim” dediğinde diğerinin sağlıklı düzenini koruması zorlaşıyor. Her ne kadar eşlerden biri, sağlıklı beslenme konusunda azimli ve istekli olsa da, tek başına bu amacına ulaşamıyor. Kilo vermek ve formda kalmak için eşlerin birbirine destek vermesi ve sonrasında da bunu devam ettirmesi çok önemli.

Eşlerin birbirine etkisi

Eğer sağlıklı yaşam istiyorsak, sağlıklı yemek ve egzersiz konusunda eşlerden birinin diğeri üzerinde etkisi daha büyük olmalı. Örneğin, markete gidildiğinde, genelde kadınlar pişirilecek yemekleri düşünerek, ona göre alışveriş yapıyor. Erkekler de buna uyum sağlarsa sıkıntı yaşanmaz. Çift olarak ne yiyecekleri konusunda bir taraf daha çok söz sahibi olduğunda, yapılacak seçimlerin sağlıklı olması her iki taraf için de uygun olur.

Spor günü belirleyin

Çoğu çift, iş hayatlarındaki yoğun tempodan sonra, kendilerine kaliteli zaman ayırmak istiyor. İşte bu zaman dilimleri egzersizle doldurulabilir. İşten sonra birlikte bisiklete binmek, yürümek veya hafta sonları tenis maçları yapmak gibi şeyler sağlık için iyi olacaktır

Yemek pişirmeyi öğrenin

Yemek pişirme olayını birlikte yapma ve öğünleri planlama görevi kimin olursa olsun, eşlerden ikisi de uyum sağlamalıdır. Bu uyum sağlıklı beslenmelerine destek olacaktır. Bunun dışında birlikte yemek pişirmek kaliteli bir zaman geçirmenize de yardımcı olacaktır.