Evde Bebek bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Evde Bebek bakımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Evde bebek bakımı yaparken sizi bilgilendirecek, bir takım başlıkları kısaca bu başlık altında topladık. Bunları okumanızı öneririm.

Evde Bebek bakımı önemli bir olaydır ve bu konuda bilgi sahibi olmak gerekir. Buradaki bilgiler size bir şeyler katsa da en doğru bilgiyi doktorunuza başvurarak alabilirsiniz.

Burada geçenleri uygulamadan önce bebek doktorunuzdan bu konular hakkında fikir alınız.

Bebek Emzirme düzeni

İlk haftalarda bebeğin emzirmesi düzensizdir ve bebek her istediğinde emzirilmelidir. Her iki göğsü de eşit sürelerde emzirtmek ideal olandır ama bu her zaman gerçekleşmez.

Bebek bir seferde tek göğsü emerse bir sonraki sefer diğer taraftan emzirmek gerekir. İlk 10 dakikadan sonra gelen süt daha yağlı olur ve bebekte doygunluk hissi uyandırır. Tek bir göğsü emmesi bu nedenle yeterli olabilir.

Bebeğin bir günde yaklaşık olarak 10-12 kere emmesi ve ilk 4-6 ay gece beslenmesi normaldir. Emzirilen bebeğe su vermek gerekmez. Meyve püresi ve pirinçli mama benzeri ek besinler 6 aydan sonra verilmelidir.

Bebeğin Dışkı ve idrar sıklığı

Bebeğinizin ilk ayında dışkı sayısı fazla olur (günde 6-8 kez). Anne sütüyle beslenen bebeklerin dışkıları cıvık olur. Dışkı ilk günler yeşilimsi, daha sonra altın sarısı renk alır.

Mama ile beslenen bebeklerin dışkıları daha kıvamlı ve sıklığı daha azdır. Mama ile beslenen bebeklerde kabızlık da olabilir.

Bebeğin günde en az 6-8 kez idrar yapması gerekir. Bu sıklık beslenmenin yeterli olduğunu gösterir. Bir iki ay sonra bebek 2-3 günde bir de dışkı yapabilir, normaldir.

Bebekte Alt değiştirme

Bebeğinizin altını sık olarak değiştirin. Beslenme öncesi altı kirli ise veya bebek huzursuz ise bebeğinizin altını değiştirin.

Beslenme ile barsak hareketleri artacaktır; bu nedenle beslenme sonrasında bebeğinizin altını değiştirmeniz gerekebilir. Bebeğin altını ıslak pamukla silebilir, çok kirli ise yıkayabilirsiniz.

Hazır silme bezleri, yolculuklarınızda pratik olacaktır. Bebeğin cildi çok hassastır. Islak veya kirli bez uzun süre ( 3-4 saat ) kalırsa pişik olur.

Bu durumda bebek cildine uygun pişik kremi uygulayabilirsiniz. Kız bebeklerin altları önden arkaya doğru temizlemek gerekir.

Bebeğin Göbek bakımı

Göbeğin ve çevresinin temiz ve kuru kalması gerekir. Göbek bağı kullanmayın. Günde 1-2 kere göbek kordonunu dibinden, alkollü pamuk ile silin.

Göbeği bezin dışında bırakmaya dikkat edin. Göbek bağı 7-14 gün içinde düşer. Düştükten sonra yerinde hafif bir kanama olması normaldir. Bu durumda alkol ile silebilirsiniz.

Bebek banyosu

Göbek bağı düştükten 1 gün sonra banyo yaptırabilirsiniz. Göbek düşene kadar yumuşak bir bezle bebek cildini uygun bir sabunla silin ve daha sonra durulayın.

Gün aşırı banyo (yani ptesi banyo yaptırıp bir daha çarşamba banyo yaptırmanız) yeterli olacaktır. Ancak ağzını, çenesini ve genital bölgesini sık sık ıslak, sabunsuz, yumuşak bir bezle silmeniz gerekir.

Banyolarında içme suyu kullanmanız gerekmez ama cildinde yara varsa veya ameliyat geçirdiyse kaynamış ve ılıtılmış su kullanmanız gerekebilir.

Bu konuda doktorunuzun tavsiyelerini almalısınız. Suyun ısısını, kolunuzun iç kısmını suya daldırarak test ediniz. Banyo sonrasında cildi durulamak son derece önemlidir. Sabun bebek cildini tahriş edebilir.

Bebekte Cilt bakımı

Bebeği her banyo yaptırdıktan sonra krem veya yağ sürmeniz gerekmez. Bebek cildi çok hassastır. Krem ve yağlar sürerek cildin terlemesi önlenirse, ufak sivilceler ve isilik tarzında döküntüler ortaya çıkabilir.

Eğer bebeğin cildi kurur ve çatlaklar gelişirse, bir bebek losyonu veya nemlendiricisi ile günde 2 kere sürebilirsiniz. Bebeğin cildi kuru ise çok banyo yaptırmayın. Bu durumda banyo suyuna bebe yağı eklemek de işe yarayabilir.

Bebeklerde Tırnak bakımı

Bebeğin tırnağını, ona özel olarak aldığınız bir bebek tırnak makası ile kesebilirsiniz.

Uzamış tırnaklarıyla bebekler, yüzünü ve gözünün kornea tabakasını çizebilir. Bebek tırnak makasıyla tırnağın keskin ve sivri köşeleri de ince bir törpüyle yumuşatın. Bu işlemi yaparken yanınıza bir yardımcı almalısınız.

Bebekte Hapşırık ve hıçkırıklar

Hapşırık, genze kaçan damlacıkları temizlemek üzere bir reaksiyon, hıçkırık ise solunum kası olan diyaframın uyarılması sonucu ortaya çıkan bir reflekstir.

Hıçkıran bebek kısa süre ile emzirilirse bu refleks yavaşça kaybolur.

Oda ısısı

Zamanında doğan bebekler için 21-24 C derece uygundur. Eğer klima kullanıyorsanız, bebeğin üzerine üflememek koşuluyla bebeği odada tutabilirsiniz.

Unutmayın, bebek, kapı veya pencerenin aralanmasıyla, çok soğuk olmayan bir ortamda hemen üşümez. Üşüse de hasta olmaz. Aşırı ısıtma, beslenmeye isteksizlik ve uyku haline neden olur.

Bebeğin elleri ve burnu soğuksa, ortam ısısı yetersiz demektir. Bu durumda vücut ısısına da bakılabilir. Üzerine bir battaniye örtülerek bebek ısıtılmalıdır. Devamlı soğuk olan bebekler iyi büyüyemezler.

Araba koltuğu

Hastaneden evinize giderken ve bundan sonraki yolculuklarınızda yeni doğan bebekler için olan araba koltuğu kullanmanız hem bebeğiniz hem de sizin için önemlidir.

Ziyaretler

ilk haftalarda bebeğinizle birlikte yorucu ziyaretlerden kaçının. Bebek bakımı zor da olsa en kolay biçimde evde yapılır.

Bebeği kalabalık grupların içerisine sokmayın. Unutmayın, özellikle kış aylarında, kapalı ortamlarda, virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarına çok sık rastlanır.

Bebeğin hastalanmaması için kimseye öptürmeyin, kalabalığa sokmayın ve ufak çocuklardan uzak tutun. Annenin de lohusa döneminde kendini iyi koruması gerekir.

Hastaneden Eve giderken gerekenler

Hastaneden çıkarken: Alt bezi, body (iç tulum), tulum, battaniye (tercihen delikli).

Evde: Pişik kremi, burun aspiratörü (gerekebilir), serum fizyolojik burun damlası, pamuk, pansuman alkolü, tırnak makası, bebek fırçası.

Diğer araç ve gereçler: Araba koltuğu (aynı zamanda ana kucağı gibi kullanılabilir), beşik, alt değiştirme masası, bebek banyosu.

Bebeğinizin ilk kontrolü

Bebeğinizin ilk kontrlü Taburcu olduktan bir hafta sonra yapılır. Bundan sonraki kontrol ve aşılar için bebek doktorunuza danışmanız gerekecektir.

Bebeğiniz doktorunu ziyaret ettiğinde tam bir tıbbi muayeneden geçer. Yaşına göre büyüme ve gelişmesi izlenir. Her ay için beslenmesi değerlendirilir ve gerekli diyet önerileri verilir.

Belirli dönemlerde kansızlık ve idrar yolu enfeksiyonu taraması, verem testi yapılır; işitme ve görme fonksiyonları değerlendirilir.

Gerekli görüldüğünde ilgili uzmanlık alanlarına yönlendirilir.

Şu durumlarda derhal doktorunuzu aramalısınız

  • Bebek 6-7 saat uyanmazsa,
  • Kasık bölgesinde ağrılı şişlik olursa,
  • Ateş, popodan, 38°C’nin üzerindeyse (Fazla ısınmış olabilir. Önce üzerini açın. 15 dakika bekleyin ve sonra derece ile ölçün. Ateşi hala 38 C’in üzerindeyse hemen doktorunuzu arayın),
  • Tüm vücuda yayılmış sarılık varsa,
  • Bezlerinin dışına kadar taşan sıvı tarzında dışkılama (günde 3-4 defa) oluyorsa,
  • Üst üste fışkırtır tarzda kusuyorsa.