En Güncel Asfalt Fiyatları (Asfalt Maliyeti)

En Güncel Asfalt Fiyatları (Asfalt Maliyeti)

Asfalt fiyatları çeşitli uygulamalar nedeniyle farklılık göstermektedir. En güncel asfalt fiyatlarından bahsederken bunları unutmamalıyız.

Dediğim gibi en güncel asfalt fiyatları hakkında bilgi almadan önce asfalt nedir, nerelerde kullanılır gibi konularda bilgi sahibi olmak gerekir.

Siz doğruca Asfalt fiyatlarına ulaşmak istiyorsanız, yazının en alt bölümüne ininiz. Geri kalanlar kaldığımız yerden devam edebilir.

Asfalt Nedir?

Asfalt petrol rafinelerinde ayrıştırma işlemini sonucu oluşan bir yan üründür. Petrolün ilk çıkarıldığı zamanlarda atık olarak görülen ve pek ilgi görmeyen bu madde için uygulama alanı aranmıştır ve karşımıza dünyanın her yerinde kullanılan Asfalt ortaya çıkmıştır. 

Asfalt yapı gereği yapıştırıcı ham petrolün yan ürünüdür. Kırılıp ufalanmış taşlar (mıcırlar) ve başka minerallerle karıştırılarak kaplama asfaltı olarak hazırlanıp kullanılır.

Asfalt Nerelerde Kullanılır? Nasıl Yapılır?

Asfalt’ın en iyi ve en bilinen kullanım alanı yollardır. Bunun dışında su geçirmezlik özelliği ile izolasyon ve çatılarda da kullanılan bir üründür.

Asfalt’ın üretimi taş ocağında başlar, yerin 15 metre altında ağır iş makineleri ve patlayıcılar yardımı ile granit parçaları çıkarılır ve toplanır. Genellikle asfalt şantiyesi taş ocağının hemen yanına kurulu olur. Çelik taş öğütme makineleri çeneleri yardımı ile dev granit taşlarını 20 cm’e kadar parçalarlar.

Taşları kırmaya yarayan makineler 3 çeşittir ve taşları 20cm15 cm ve 10cm altı olarak çeşitlendirir. Hangi yüzeye ne tür asfalt döşenecekse o tür taşlar petrol ürünü ile karışıma alınır ve hazırlanır.

Genel olarak kum, kaya tozu (makinelerde kaya parçalamaları sonucu oluşur) 5-10 cm’lik mıcır ve 15-20 cm’lik mıcır karışıma girer. Bu malzemelerin yolun döşeneceği yere göre karışım oranları vardır. Taşlar ve kaya tozu karışımın %95’ini oluşturur. Nem asfalt yapıştırıcı içerisindeki tutunmayı azalttığı için taşlar, kaya tozu ve kum 1 dakikalık bir kurutma işlemine tabi tutulur. Yapıştırıcı petrol ile titizlikle karıştırılan asfalt vakit kaybettirilmeden taşıyıcı kamyonlara yüklenir.

Asfalt Tonu Nasıl Hesaplanır?

Asfalt tonu hesaplamak için uyulması gereken bazı kurallar vardır;

  1. Asfalt işinizi m2 olarak değil, ton ve kalite bazında değerlendiriniz.
  2. Mıcırlı ve toprak sahada mutlaka gerekli maddelerle alt yapıyı sağlamlaştırınız.
  3. Asfalt tonajınızı kontrol ediniz.
  4. Silindirin en az 4 ton normal, 8 ton vibrasyonlu olmasına dikkat ediniz.
  5. Emüsyonu m2’ye 1 kg olarak hesaplayınız ve yaptırınız.

Asfalt ton hesaplama için ise SenHesapla’da bulunan Asfalt Ton Hesaplama aracının iki versiyonunu da kullanabilirsiniz.

Asfalt Ton Hesaplama

MetreKare (M2) ile Asfalt Ton Hesaplama

Asfalt Nasıl Uygulanır?

Asfalt yapımı hafif presli bir makine yardımı ile yola istenilen oranda ve şekilde dökülür, ardından ağır pres makineleri düzelteme ve yere oturtma işlemini yapar. Hava durumuna göre asfalt en fazla 1 saat içinde kurur.

Asfalt, yola dökülen taş parçaları, buz, kar, aşırı yağış gibi birçok sebeplerden dolayı kısa sürede hasara uğrayabilir. Ayrıca yola dökülen benzin asfaltın çözünmesine neden olabilir.

Güncel Asfalt Fiyatları Nedir?

Asfalt fiyatları uygulama zeminine ve müşterinin asfalt maliyeti hedeflerine uygun olarak değişir. Asfalt fiyatları asfaltın zemine tutunması için kullanılan malzeme olan emülsiyon (zift) adı ile de belirtilebilir. Asfalt Fiyatları yerine Asfalt emülsiyon fiyatları (asfalt zift fiyatları) olarak ta belirtilebilir.

Türkiye’deki bir çok firma Asfalt yapımı, asfalt serimi, asfalt bakım ve tamir işleri, sıcak yol asfalt serimi, otopark asfalt kaplama, açık ve kapalı alanları asfaltlama gibi çeşitli asfalt ihtiyaçlarına cevap verir. Asfalt fiyatları internet üzerinden bulunabilir. Çoğu firma asfalt fiyatlarını teklif sonucu vermektedir.

Asfalt fiyatları için Tüpraş’ın fiyatlarına bakabilirsiniz, TIKLAYIN