Edevlet’ten SoyAğacı Alt-Üst Soy Sorgulama Nasıl Yapılır?

Edevlet’ten SoyAğacı Alt-Üst Soy Sorgulama Nasıl Yapılır?

e-Devlet’ten bakabileceğiniz Alt-Üst Soy sorgulama hizmet, en popüler hizmetlerin başında geliyor. Nasıl Soy sorgulanır cevabı bu yazıda…

Soy sorgulama yapabilmek için ilk önce E-Devlet sitesine girin. Eğer E-devlet sitesine nasıl girildiğini bilmiyorsanız E-Devlet e Nasıl Giriş Yapılır? isimli konuyu okuyarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama Nasıl yapılır?

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra “Hizmetler” bölümüne gelerek “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” kategorisi altında bulunan “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” seçeneğine tıklayın. Bu sekmeye ulaştığınızda öncelikli olarak kendi nüfus bilgilerinizi görüyorsunuz. Burada, ilgili bilgileri kontrol ettikten sonraysa sağ üst köşeden “Belge Oluştur” sekmesine tıklamanız gerekiyor.

soy sorgulama

Bu işlemin daha kısa bir yöntemi de mevcut. E-devlet e giriş yaptıktan sonra Arama bölümünde “soyağacı” şeklinde arama yaparak ilgili bölümden “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” seçeneğine tıklayarak hem kendinizin hem de ailenizin soyağacını öğrenebilirsiniz.

Bunun dışında Soyağacı Sorgulama linkine tıklayarakta ilgisi sayfaya ulaşabilirsiniz.

Sistem size Alt Üst Soy belgenizi oluşturuyor. Belgeyi E-devlet sitesi üzerinden veya indirip çıktısını alarak inceleyebilirsiniz.

Bu sorgulama işlemi, e-Devlet’in son dönemde en çok konuşulan hizmetleri arasında yer alıyor. Soy ağacını merak eden milyonlarca insan E-devlet sitesine girip soy ağaçlarına baktılar.

Hizmetin başlamasından bugüne kadar çok sayıda vatandaş soyağacı işlemini e-Devlet’te bulunan alt-üst kuşak bilgisi sorgulama hizmeti ile gerçekleştirerek ailesinin geçmişine dair bilgi sahibi oldu.