E-devlet Üzerinden Src Belgesi Sorgulama ve Düzenleme

E-devlet Üzerinden Src Belgesi Sorgulama ve Düzenleme

SRC belgesi sorgulama e-Devlet’te sık kullanılan işlemler arasında yer alıyor. Bu konuda bu işlemi ve düzenleme işlemini öğreneceğiz.

Avrupa Birliği’ne (AB) uyum kapsamında getirilen düzenlemelerle birlikte zorunlu olan Mesleki Yeterlilik Belgesi kapsamına artık sürücülerde dahil oluyor.

e-Devlet’te yer alan SRC sorgulama hizmeti ise sürücülerin belgelerini sorgulamalarına imkan tanıyor.

SRC belgesi nedir ve neden gereklidir?

Yük ve yolcu taşımacılığı ile uğraşan kişilerde bulunması gereken SRC belgesi, mesleki yeterliliği ifade ediyor.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği kapsamında yürürlüğe giren düzenleme ile araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır.

SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmektedir.

Kimler SRC belgesi alabilir?

SRC belgesini almak için 63 yaşını geçmemiş olmak gerekiyor. 63 yaşını geçmiş kişilerin ticari araç kullanmaları yasak ve gerekli şartları sağlasalar dahi SRC belgesi bulunmaksızın ticari araç kullanan sürücüler ve araç sahipleri hakkında da kanunun öngördüğü cezai müeyyideler uygulanacaktır.

Bu gibi durumlarda SRC Belgesi olmayan şoföre ve araç sahibine ise ceza yazılır.

Hangi SRC belgesi ne işe yarıyor?

SRC1

SRC1 belgesi, uluslararası yolcu taşımacılığı yapan ve yapacak olan sürücüler için alınması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir.

Bu sürücülerin en az ilkokul mezunu olup 26 yaşından gün almak gereklidir. Ayrıca B-C-E-D sınıfı ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir.

Uluslararası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı da aranmaktadır.

SRC2

SRC2 belgesi, yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücüler için öngörülen zorunlu bir belgedir. Hemen belirtelim ki SRC1 belgesi alan ticari araç sürücüleri SRC2 belgesini de almış sayılırlar.

Bu sürücülerin en az ilkokul mezunu olup 26 yaşından gün almak gereklidir. Ayrıca B-C-E-D sınıfı ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir.

SRC3

SRC3 belgesi, uluslararası eşya kargo taşımacılığı yapacak sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

Belgeyi almak için en az ilkokul mezunu olmak yeterli olup 19 yaşından gün almak gereklidir. B-C-E-D ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir.

Uluslararası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı SRC3 belgesi için de aranmaktadır.

SRC4

Eşya kargo taşımacılığının yurtiçinde yapılacak olması durumunda sahip olunması gereken belge SRC4 belgesidir.

SRC3 belgesi alan ticari taşıt sürücüsü de SRC4 belgesi almış sayılmaktadır. SRC4 belgesi bulunan sürücüler de kamyon, tır, pikap, panelvan ve kamyonet gibi yük taşıyan araçları kullanabilirler.

SRC5

SRC5 belgesi ise tehlikeli madde taşıyan araç sürücülerinin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

Uluslararası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyet bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı bu belge için de aranmıştır.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC belgelerini almak için sürücülerin belirli bir eğitimden geçmeleri ve bu eğitimden sonra girdikleri sınavda gerekli görülen notu elde etmiş olmaları gerekmektedir.

SRC Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Öncelikle “www.turkiye.gov.tr” yazarak e-Devlet sistemine gidin ve “Sisteme Giriş” butonuna tıklayın.

Açılan ekranda T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girin. Böylece sisteme girişinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Giriş için ayrıca; mobil imza, elektronik imza, T.C. Kimlik kartı ve internet bankacılığı yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Sisteme kullanıcı girişinizi yaptıktan sonra “e-Hizmetler” veya “Arama” kısmından “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama” işlemini bulun. Bu işlem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işlemleri arasında yer almaktadır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama için TIKLAYIN

Bu link yardımıyla giriş yaparak SRC belgesi almaya hakkınız varsa Sorgulayarak belgenizi yazdırabilirsiniz.

Bunun dışında SRC belgesi ile ilgili iki link daha aşağıda veriyorum.

Eğer Muafiyetli olarak SRC belgesine başvuracaksanız aşağıdaki linki tıklayın;

Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru

Mesleki Yeterlilik Belgesi Doğrulamak isteniyorsa da aşağıdaki linkten işleminizi yapabilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Doğrulama

Bu konudaki bilgiler ışığında SRC belgesi hakkında bilgiler edindik. Bir başka yazıda buluşmak üzere sağlıcakla Kalın.