Dünya Neden Döner?

Dünya Neden Döner?

Bu yazıda Dünya’nın kendi ekseninde ve Güneş’in çevresinde neden döndüğünü araştırıyoruz.

Dünya, oluşurken dev bir buluttur ve yoğunlaşırken dönmeye başladı. Bilim adamları buna; açısal momentumun korunumunun neden olduğunu söylüyorlar.

Bu soruyu sadece Dünya olarak ele almamak gerek çünkü diğer gezegenler de uyduları da, Güneş de, Güneş sistemi de galaksiler de belirli bir eksen etrafında dönerler. Bütün bu dönüşlerin ne zaman, neden ve nasıl başladığı sorusuna hala apaçık bir cevap bulunmuş değil.

Dünya Neden Dönüyor?

Oluştuğu sırada dev bir bulut olan Dünya katılaşırken dönmeye başladı. Bilim adamları bunun nedeninin Açısal momentumun korunumunun olduğunu söylüyorlar.

Örnek vermek gerekirse;

Lavaboya su döktüğümüzde, suyun daireler çizerek aktığını görürüz. Suyu boşaltırken de, tıpayı çektiğimizde su döne döne boşalır.

Buna benzer bir şekilde dönmeye başlayan Dünya, uzayda onu durduracak hiçbir kuvvet olmadığı için ilk başladığı andan beri dönmeye devam etti.

Masanın üzerinde döndürdüğümüz bir top bir süre sonra durur. Neden durduğunu biliyor musunuz? Çünkü uzaydan farklı olarak Dünya’da tüm boşluklar hava denilen madde ile kaplıdır.

Hava topun dönmesini durduracak bir sürtünme kuvveti oluşturur. Sürtünme kuvvetiyse enerji kaybına neden olur. Böylece top yavaşlayarak durur.

Bunun oluşumunu topun döndüğü yerdeki ısınmadan veya top hızlı dönüyorsa sürtünmenin neden olduğu hava akımının sesini duyarak anlayabilirsiniz.

Uzayda dönmeyi yavaşlatacak veya durduracak bir etki olmadığı için enerji kaybı olmaz. Bu yüzden dönmeye başlayan bir obje sonsuza kadar dönmeye devam eder.

Dünya’yı yavaşlatacak bir güç olsaydı

Bu güç olsaydı dönmeden dolayı oluşan enerji, okyanusların kaynamasına, yeryüzündeki kayaların erimesine veya volkanların patlamasına neden olabilirdi. Tamamen durduğunda Dünya’nın Güneş’e bakan yüzünde sürekli gündüz, diğer tarafta se sürekli gece olacaktı.

Bunca bilgiden sonra Dünya’nın dönme hızının yavaşladığı gerçeğini de unutmamak gerek. Ay, Güneş ve Güneş Sistemi’ndeki diğer gök cisimlerinin çekim kuvvetinden dolayı Dünya’da gelgitler yaşanıyor.

Gelgitten doğan sürtünme kuvveti nedeniyle, Dünya yavaşlamaya başlıyor. Bu yavaşlamanın ne kadar olduğuna gelirsek, bu bilim adamları tarafından yüzyılda 2 milisaniye olarak hesaplanmış.

Bilim adamları, 340 milyon yıl önce bir yılın 397 gün, bir günün 22 saat olduğunu ortaya çıkarmışlardır.

Bir gün zamanda yolculuğu bulabilir ve milyonlarca yıl sonrasına yolculuk yapabilirsek bir günün 48 saat olduğunu görürüz.

İlk olarak 1687 yılında Sir Isaac Newton’un Hareketlerin Kanunları isimli kitabında belirttiği gibi eğer bir şey hareket ediyorsa ve ona hiçbir dış kuvvet etki etmiyorsa hareketine sonsuza kadar devam eder.

Dünyanın ilk dönüş hareketini nasıl kazandığı tam olarak bilinmese de onu etkileyecek önemli ölçüde bir dış kuvvet olmadığından dönüşüne epey bir süre daha devam edeceği kesin.