Devlet Tahvili Nedir? Nasıl Alınır? Özellikleri Nedir?

Devlet Tahvili Nedir? Nasıl Alınır? Özellikleri Nedir?

Bu yazıda Devlet tahvili nedir, özellikleri nelerdir, alım-satımı nasıl yapılır konularına değindik ve en kolay biçimde anlattık

Devlet tahvili nedir sorusuna verilecek en açıklayıcı cevabı şöyle verelim.

Devletin 1 yıldan uzun vadeli borçlanma ihtiyaçlarını karşılaması için Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılan borçlanma senetlerine devlet tahvili denir. Bu tahvillere Devlet iç borçlanma senedi de denir.

Devlet belirtilen vade gelince faiz getirisiyle beraber ödeme yapmayı garanti eder. Devlet tahvillerini tüzel kişilerde alabilir.

Bankalar da tahvilleri bilançolarının aktif kaleminde yatırım aracı olarak bulundurmaktadır.

Devlet Tahvili Nedir?

Devlet tahvili, vadesi 1 yıldan uzun olan ve devletin borçlanma ihtiyacını karşılayan kıymetli evraklara denir ve Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkartılırlar.

Devlet Tahvili Nasıl Alınır?

Devlet tahvili, yatırımlarını orta ve uzun vadede değerlendirerek güvenli sabit bir getiri elde etmek isteyen yatırımcılara yönelik yatırım aracıdır. Sabit getirili yatırım araçlarından olan devlet tahvilleri, anaparanızı faiziyle geri ödeme garantilidir.

Devlet tahvillerinde, ülkelere kredi derecelendirme kuruluşları tarafından verilen notlar büyük önem taşımaktadır.

devlet tahvili nedir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tahvil için derecelendirme yapar ama piyasa katılımcıları bu konuda kendi kararlarını verirler.

Devlet tahvilleri yatırımcısına cazip avantajlar sunmaktadır ve yoğun ilgi görmektedir. Yüksek faizli tahviller en fazla getiri sağlayan tahvillerdir. Devlet tahvillerinden yüksek kazanç elde etmek için vade sonuna kadar elde tutmanız gerekmektedir.

1 yıldan uzun vadeli devlet tahvili satın almaya veya 1 yıldan kısa süreli hazine bonosu satın almaya karar veren kişiler ilk olarak bir aracı kurumla anlaşmalıdır.

Aracı kurumla anlaşıp hesap açılışı gerçekleştiren yatırımcılar Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen devlet tahvillerinden birisini aracınızın sitesi yardımıyla alabilir. Aracı kurum hesabından nasıl devlet tahvili alacağını bilmeyen yatırımcılar çağrı merkezini arayarak yardım isteyebilir.

Önemli NOT: Bu sitede yazılan yazılar ve verilen bilgilerin hiçbiri Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Bu tür konuları ekonomi etiketi altında bulabilirsiniz.