Çıplak Yatmanın Faydaları

Çıplak Yatmanın Faydaları

Bazı insanlar çıplak yatmayı sever fakat bunun sağlığa zararlı olduğu ile ilgili eleştiriler alırlar. Soğuk almak, üşümek, hasta olmak bunlar arasında en popülerdendir.

Aslında çıplak uyumak bizler oldukça iyi birşey. Rahatlığının yanında kesinlikle sağlık açısından pek çok yararı var. 2012’de yapılan bir araştırmaya göre Amerika’da toplumun %8’lik bir kesimi çıplak olarak yatmakta.

Uykunuzu Daha iyi Alırsınız


Amerikan Uyku Akademisi’nin yaptığı açıklamaya göre uyuduğunuz zaman vücudunuz sıcaklığını doğal bir şekilde düşürüyor. Pijama giymekse bu sıcaklığı maalesef engelliyor. Doğal sıcaklığınızın düşmesi genel olarak uyku kalitenizi de etkiliyor. Bu sebeple çıplak yatanlar daha iyi uyuyor.

Cinsel organlarınız hava alıyor


Kadınlar üzerine araştırmalar yapan doktor Jennifer Landa’ya göre cinsel organlar çok fazla kapalı kaldıklarında çeşitli bakterilerin üremesine neden oluyor. Bu sebeple çıplak yatmak cinsel organınızın havalanması, kuru kalması ve sağlıklı olması için önemli.

Daha seksi hissedersiniz


Çıplak yatmak kesinlikle seksi bir şey ve genel olarak çıplak yatan insanlar daha çok seks yapıyorlar. Bu özellikle sabah seksleri konusunda doğrulanmış bir şey.

Kilo verdirir

Çıplak yatmak kilo verdirip kolestrolün düşmesini sağlıyor. Geceleri çıplak uyurken vücudunuzda hormonlar daha hızlı çalışıyor ve cortisol seviyelerinizi düşürüyor. Cortisol seviyeleri düştükten sonra vücudunuz bunları arttırmak için çabalıyor ve sizi ertesi güne hazırlıyor. Bu da daha enerjik olmanızı sağlıyor.

Her sabah duş almak zorunda kalmazsınız


Eğer sabah insanı yoran bir şey varsa o da duş almak zorunda olmak. Eğer çıplak uyursanız bunu yapmak zorunda değilsiniz. Araştırmalara göre çıplak uyuyanların vücudu gece boyunca daha serin olduğu için saçları ve vücutları daha az yağ üretiyor. Bu terlememeye bağlanıyor, yani terlemediğiniz için saçınız yağlanmıyor ve daha fazla dayanabiliyor.

Daha Kolay Daha Pratik


Pijamasız yatmak daha kolay ve daha pratik. İki saat pijamaları giyeceğinize, arayacağınıza direkt yatağa girip uyuyorsunuz.