Catacombes Nedir? Neden yapılmış?

Catacombes Nedir? Neden yapılmış?

Catacombe, Paris’in en ilginç müzelerinden biridir. Onu ilginç kılan ise içinde milyonlarca insan kemiği bulunmasıdır.

Catacombe nerede?

Catacombe, Paris’i ikiye ayıran Seine Nehri’nin güneyinde 14. Bölge’de yer edinen bir müze. Avenue du Colonel Henri Rol-Tanguy üstünde yer edinen Catacombe, Denfert-Rochereau meydanının olduğu bölgenin içinde.

Catacombe zamanı nedir?

Catacombe, Paris’in karakteristik binaları için kullanılan kalker taşının çıkartıldığı madenlerin yeraltı müzesine dönüştürülmesiyle ortaya çıkmış. Yüzyıllar boyunca maden alanı olan bu bölge, Paris’te salgın hastalıklarının arttığı 18. Yüzyılda bir yeraltı mezarlığına dönüştürülmüş.

Devrin sakinleri, kentte baş yayınlayan bulaşıcı rahatsızlıkların sorumlusu olarak mezarlıkları görmesi üzerine Paris’teki bütün mezarlıklar kademeli olarak buraya aktarılmaya başlanmış.

İlk başlarda bugünkü Forum des Halles’nin yakınında yer alan “Masumlar Mezarlığı”ndaki kemikler ve kafatasları Catacombe’a taşınmış. Bunu ondan sonra pek çok mezarlık izlemiş.

Catacombe’u gezerken nelere dikkat etmeli?

Catacombe, eski bir madenin müzeye dönüştürülmesinden ortaya çıkmış. Dolayısıyla çok basık ve havasız bir yer. Yeraltında iki kilometrelik bir yürüyüş parkuru var.

Bunun için öncesinde daracık merdivenlerle aşağı inmeniz gerekiyor. Yetkililer kapalı alan fobisi olanları müze ziyareti öncesi uyarıyor. Basık ve karanlık olmasının yanı sıra iskeletlerden ve nemden yayılan rahatsız edici bir koku da her bünyenin kaldırabileceği türden değil.

Müzede vestiyer bulunmadığından ziyarete üstünüzde fazla yük yokken gitmeniz öneri ediliyor. Öte taraftan eski bir maden sahası olduğundan kullanabileceğiniz bir wc de bulmanız olası değil. Bunu da ne olursa olsun hesaba katın.