Bebek anne karnında kaç hafta kalmalı?

Bebek anne karnında kaç hafta kalmalı?

Bu sefer bebek ve doğumla ilgili en önemli sorulardan bebek anne karnında kaç hafta kalmalı sorusuna yanıt aramaya çıkıyoruz.

Doğum için en önemli sorulardan biri bebek anne karnında kaç hafta kalmalı sorusu olacaktır. Bu soruya internet üzerinden en olası cevabı bulmaya çalıştık.

Normal şartlar altında bebeklerin çoğu 38-41 hafta arasında dünyaya gelirler. Bu hafta aralığında bebeğin sağlığı ve gelişimini tamamlaması için gereken şartlar tamamlamış oluyor ve doğuma hazırlanılıyor.

Bunun dışındaki durumlarda hamilelikte oluşabilecek çeşitli riskler veya anne adayının özel bir tarihte doğum yapma isteği gibi bir nedenden dolayı bebek doğum haftasından önce sezaryenle dünyaya getirilebiliyor.

Bebek Anne Karnında Ne Kadar Kalmalı?

Deminde dediğimiz gibi böyle bir neden yoksa bebek anne karnında 38-41 hafta arasında kalmalı ve ardından doğum gerçekleşmelidir.

ABD’de ki Kadın Doğum Uzmanları Derneği eğer riskli bir durum yoksa bebeğin anne karnında 39. haftaya kadar tutulmasını öneriyor. Çünkü 39. haftada bebeğin akciğerleri tam anlamıyla geliştiği için doğuma hazır oluyor.

Bebeğin akciğer gelişimini tamamlayıp tamamlamadığı test edilerek doğum akciğerler tamamlandıktan sonra yapılabileceği de uzmanlar tarafından sunulan başka bir fikir.

Eğer Akciğerler 34. haftaya kadar gelişmemişse ilaç verilip akciğerlerin geliştirildiği de söyleniyor. Bu gibi bir seçenek özellikle gebeliğin devamının riskli olabileceği durumlarda kullanılıyor.

Doğumla ilgili yapılan araştırmalarda görülen şu ki; Bebeklerin akciğerleri gelişmesi için annelere steroid ilacı veriliyor. Sonunda steroid verilen annelerin bebeklerinde akciğer gelişiminin daha hızlı olduğu görülüyor.

Özellikle 24-34 hafta arasındaki gebeliklerde yani 5,5 ile 8 ay olarak belirtilen sürede erken doğum riski olanlarda steroid uygulaması standart olarak yapılıyor ve bu uygulama bebeklerin ölüm riskini azaltıyor.

Planlı sezaryen Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Tıbbi bir gerekçesi olmasa bile planlı sezaryen yapılıyor. Bu gibi bir durumda uzmanlar bebeğin anne karnında 39 haftayı tamamlamasını öneriyorlar.

Planlı bir doğumu 39. hafta öncesi yapmak gerekiyorsa önce bebeğin akciğerlerinin yeterince gelişip gelişmediği doktoru tarafından kontrol edilmelidir ama ortada sıvının azaldığı, bebeğin sıkıntıya girdiği bir durum mevcutsa 39. hafta beklemeden müdahale edilmelidir.

Eğer bu tür bir aksilik yoksa 39. hafta beklenmelidir. Aksi durumlarda bu tür alınan bebeklerde sorunlar çıkabiliyor.

Bu sorunlardan da en sık görüleni yenidoğan bebeklerde geçici olarak hızlı solunuma yol açan yaş akciğer ya da yenidoğanın geçici takipnesi denilen durumdur. Bu durumda bebeğin 72 saat hastanede yatması gerekir, solunum desteğine ihtiyaç olabilir, enfeksiyon riski ortaya çıkabilir, bazı durumlarda ise daha ciddi solunum sıkıntıları ortaya çıkabilir ve hayati risk gelişebilir.

Riskli gebeler tek çare olarak sezaryenle doğurtulacak diye bir kural yok. Pek çoğu kendileri için daha güvenli olacak şekilde normal yolla da bebeklerini doğurabilir.

Hangi gebeler normal doğurmalı, kimlere sezaryen yapılmalı? sorusuna verilecek cevap oldukça basittir. Bu hastaya özel bir durumdur. Hasta değerlendirilerek karar verilir ama tercih edilmesi gereken doğum, normal doğumdur.

Normal doğumu yaygınlaştırabilmek için epidural anesteziyi (ağrısız doğum hizmetlerini) de yaygın ve kaliteli bir şekilde sunabilmemiz gerekir.