Backlink Nedir? SEO Derslerine Giriş Yapalım

Backlink Nedir? SEO Derslerine Giriş Yapalım

Backlink nedir konusu detaylı bir konudur, backlink bir site veya linki tavsiye etme ve önerme şekline verilen isimdir ve SEO için önemlidir.

Backlink nedir sorusu web tasarımı yapan ve sitenizin aramalarda üst sırada çıkmak isteyen web tasarımcıların aradığı ilk terimlerden biridir.

İnternet’in ilk gününden beri varolan backlink’lerin değeri hiç bir dönemde azalmamıştır, çünkü backlink’ler site değerini belirleyen yapı taşlarının başında gelir.

Backlinkler’in doğal olması o site için çok önemlidir. Doğal olmayan backlinkleri arama motorları ayıklayıp, sitenizin daha aşağılarda çıkmasına neden olabilir.

Backlink’i Biraz Daha İyi Anlayalım

Backlink hakkında kitabi bilgiden sonra biraz daha anlayacağımız şekilde anlatalım.

  • Bize ait bir site var (örnek dincerdegre.com olsun)
  • Bir başka sitenin (bu sitede ilgisel.com olsun) herhangi bir sayfasında dincerdegre.com‘un herhangi bir linki paylaşılıyor. (Yani tıklanabilir bir link)
  • Yani ilgisel.comdincerdegre.com‘un bir konusunu veya anasayfasını ziyaretçilerine öneriyor.
  • İşte bu SEO çalışmasına Backlink adı verilmektedir.

Backlinkler sadece site sahipleri veya editörleri tarafından yapılmazlar.

Konunuzu seven bir ziyaretçide bir forum yada bir sitede sizin sitenizden bahsetmiş ve linkini vermiş olabilir.

Doğal ve Doğal Olmayan Backlink Nedir?

Doğal Backlink, Site sahipleri dışında insanlar tarafından yapılan ve yardım veya kaynak amaçlı verilmiş backlink türüdür.

Ziyaretçiniz Sosyal Medyada, Büyük haber sitelerinde, Sözlük veya Forumlarda linkinizi yardım amaçlı vermiş olabilir.

Kullanıcılar kendi kendilerine bir siteyi övmekte ve önermektedir.

Google, Backlink’in Doğal olup olmadığını belli bir oranda farkedebiliyor. 2011 yılından itibaren devreye soktuğu Google Caffeine, devamında gelen Panda, Penguin gibi algoritma güncellemeleriyle Backlinklerinizi süzer.

Doğal Olmayan Backlink ise site yönetici veya editörleri tarafından yapılmaya çalışılan ve amaçları siteyi tanıtmak dışında sadece Backlink kasmak olduğu anlaşılan Backlinklerdir.

Mesela orta ölçekte bir sitenin bir günde 500 backlink alıp 1 ay hiç backlink almaması Doğal olmayan Backlinklere güzel bir örnek olacaktır.

Dofollow ve Nofollow Backlink Nedir?

Backlinkler Dofollow ve Nofollow olarak ikiye ayrılır.

DoFollow Backlink Nedir?

DoFollow olarak verilen linkler doğrudan site değerine etki etmektedir. DoFollow teriminin Türkçe karşılığı Takip Et dir. Birazdan öğreneceğimiz NoFollow‘a göre daha değerlidir.

NoFollow Backlink Nedir?

NoFollow link, 2005 yılında Google tarafından spam siteler ile mücadele için geliştirildi.

Bu tür linkler yine backlink vazifesi görür ama etkisi DoFollow gibi değildir. Sitenin değerine değer katmaz ama sitenin arama sıralamasında yükselmesine yardımcı olur.

Özellikle yorum alanlarında NoFollow etiket kullanılır ki hem sitenin değerinden çalınmasın, hem de Google bu linki gördüğünde bu içerikle doğrudan bir bağlantımız olmadığını bilsin.

NoFollow Link Zararlı mı?

NoFollow‘un anlamı Takip Etme olunca çoğu kişi bu link tipini zararlı sandı ama aslında zararlı değil. Sitenizin PageRank değerine bir faydası olmadığından dolayı bu link türü bu şekilde adlandırılmış.

Google, Nisan 2016’da PageRank Değerini tamamen kapattı. Yani sıralamalarda artık PageRank değerinin önemi yok.

NoFollow linkler Google Arama sıralamalarında üst sıralara çıkmanıza bile yarıyor. Bunun dışında NoFollow Backlinklerinizin olması SEO çalışmalarınız açısından daha doğal bir görünüm verecektir.

Tüm linklerinizin DoFollow olması backlinklerinizin Doğal olmayan yollarla oluşturulduğunu belli edecek ve sitenize zarar verecektir.

Backlink Nedir konumuzunda sonuna geldik, Sağlıcakla Kalın.