Asgari Ücret 2019 Ne Oldu? (Ne Kadar Oldu)

Asgari Ücret 2019 Ne Oldu? (Ne Kadar Oldu)

Asgari Ücret 2019 zammı Ocak 2019’da ne kadar oldu? Bakan Asgari Ücret zammı’nın ne kadar olduğunu yani zam miktarını resmen açıkladı.

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği Asgari Ücret 2019 zammı ile ilgili son dakika gelişmesi bu sabah saatlerinde yaşandı.

Uzun zamandır heyecanla beklenen 2019 Asgari ücret bugün saat 10:00’da yapılacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı ile birlikte netleşecek.

Böylece yeni yılın son günlerine yaklaşırken ‘Asgari Ücret ne kadar oldu’ sorusu da yanıtını bulacak.

Asgari Ücret 2019 Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret rakamları için kritik gün geldi, çattı. Bugün yapılacak olan son toplantının ardından 2019 Ocak zammı kesinlik kazanmış olacak.

Peki Asgari ücret yeni yılda ne kadar olacak?

Asgari Ücret Belli Oldu

Haftalardır Asgari ücret ile ilgili yaşanan tartışmalar sonucunda asgari ücret’in 2 bin TL civarlarında olması konuşuluyordu.

Bütün bu soruların cevabı bugün yapılacak olan toplantı sonucunda netleşti. Yapılan toplantılar sonucunda Asgari ücret 2 bin 20 TL oldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamalarda bulunuyor:

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun son toplantısına hoş geldiniz. Toplantımızın milletimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren asgari ücret tutarı 2 bin 20 TL oldu! Asgari ücret 417 TL zamla 2 bin 20 TL’ye yükseldi.

Geçen Yıl yüzde 14.2 artışla 1603 liraolan asgari ücret bu yıl 2.020 lira oldu.

Asgari Ücret Nedir?

Asgari ücret, bir insanın en temel ihtiyaçları olan, beslenme, barınma, giyim, ısınma, ulaşım gibi ihtiyaçlarını karşılamasına yetecek şekilde düzenlenen, bir çalışana verilebilecek en düşük ücret anlamına gelir.

Devletin, belli temsilcilerin katılımıyla her sene güncellediği asgari ücret tutarı ülkede hangi iş kolunda ve hangi yasaya tabi olursa olsun, bir işçiye verilebilecek en düşük maaşı temsil etmektedir.

Bir işçiye devlet tarafından belirlenen asgari ücretin altında bir ücret ödenemez.