Apple Music ve Film Store’u Türkiye’ye açtı

Apple Music ve Film Store’u Türkiye’ye açtı

Apple, Müzik ve Film store’unu Türkiye’de ki kullanıcılarına açtı.

Öncelikle Apple’ın bu özelliğini PC’de kullanabilmek için en son iTunes sürümünü bilgisayarınıza yüklemeniz gerekiyor.

Yükledikten sonra iTunes aracılığıyla müzik ve filmler arasında gezinebilir ve sample denilen parçanın bir kısmını dinleyebilir veya film’in Fragman’ını izleyebilirsiniz.

iTunes’un bu mağazası, Apple’ın uzun süre önce kurduğu fakat ülkemizde daha dün akşam ve bugün aktif hale getirilen, müzik ve filmleri satın alabildiğimiz bir dijital mağazadır. Bu servisi iki parçaya bölerek anlatmak sanırım daha iyi olacak.

iTunes Music Store Nedir? Nasıl kullanılır?

Music Store, Müzik dosyalarını telif haklı olarak bulabildiğimiz ve yasal olarak indirebildiğimiz bir sistemdir. Şu anda Music Store’da tek parçanın fiyatı yaklaşık olarak 0,89 kuruş olarak belirlenmiş.

PC üzerinden parça alımı yaptığımızda aşağıdakine benzer bir menüyle karşılaşıyoruz.

Burada şarkı numaralarının üzerine gelip bir kere bastığımızda şarkının bir kısmını dinliyoruz. Böylece parçayı alıp, almayacağımızın seçimini verebiliyoruz.

Albümü satın alacaksak, Albüm kapağının altındaki Alım Butonu nu, tek parça alacaksak ta ilgili tek parçanın en sağındaki Alım Butonu nu kullanmamız gerekiyor. Zaten gerisi iPhone a App Store’dan program almak ve indirmekle aynı. (Alım Butonu: Şarkının fiyatının yazdığı tuş)

iPhone üzerindeyse yukarıdaki gibi bir menüyle karşılaşıyoruz, burada da parça numarasına dokunarak parçanın bir kısmını dinleyebiliyoruz.

Apple Music Store’dan iPhone’a Müzik Almak

Şimdi örnek olarak iPhone’umuzu açıp bir müzik satın alalım. iPhone’un diğer versiyonlarında nasıl çalıştığını bilmiyorum ama benim iPhone’umda şu an sadece App Store üzerinden müzik satın alabiliyorum.

O yüzden parçayı bulduktan sonra nasıl bir müzik satın alabileceğimizi resimler yardımıyla anlatacağım.

Resimlerde görüldüğü gibi parçanın olduğu satırdaki 0,89 TL yazan yere bastığımızda PARÇAYI SATIN AL diye bir yazı çıkıyor, ona dokunduğumuzda bize şifremizi soruyor

Şifremizi doğru girdiğimiz takdirde İndiriliyor yazısı görünmeye başlıyor. Buradan çıkıp MÜZİK > LİSTELER > SATIN ALINMIŞ a girdiğimizde dosyanın yüklenmesinin kaçta kaçının kaldığını görüyoruz ve parça indiğindeyse aşağıdaki gibi Müzik çalarımızda dinleyebiliyoruz

Apple Music Store’dan iPhone’a Zil sesi Almak

Aslında bütün yapacaklarımız aynı size sadece hangi menü ile giriş yapmanız gerektiğini göstereceğim. Zil sesi almak için Telefon Ayarlarındaki Zil Sesi bölümüne girip MAĞAZA yı seçmeniz gereklidir. Diğer işlemler müzik alma ile aynı olacaktır.

Apple Film Store’dan PC’ye Film Almak, Kiralamak

Film’i iPhone yerine PC ye indirmek ve izlemek, bana göre daha güzel bir seçenek, o yüzden bu kısmı PC üzerinden anlatacağım.

Bu store da indirmek istediğimiz film’i seçiyoruz ve karşımıza bir menü çıkıyor

Burada şu anda Türkçe Dublajlı filmler bulunmuyor, sadece altyazılı olanlar mevcut. Film’de Türkçe altyazı olup olmadığını anlamak için Languages bölümünde Turkish (Subtitles) i görmemiz gerekmektedir. Aksi takdirde filmde Türkçe Altyazı bulunmamakta anlamına gelmektedir. Film satın alma kısmına geldiğimizde bu örnekten gidersek, SD ve HD seçenekleri Standart Çözünürlük ve Yüksek Çözünürlük (HD) i anlatmaktadır. HD butonuna bastığımızda ilgili kısım değişecektir.

Filmi hangi kalitede izlemek istediğimiz yapmamız seçimlerden biridir.

Apple Film Store’dan SD mi HD mi film alacağız?

Konu gelmişken SD ile HD arasında görüntü kalite farkı vardır. HD 720p veya 1080p olmaktadır. Tabi bu kadar kaliteli görüntünün dosya boyutuda SD ye göre büyüktür. Film’i alırken Information bölümünde Film’in SD ve HD olarak dosya boyutları yazmaktadır.

HD görüntünün 720p mi, yoksa 1080p mi olduğu da bilgiler arasındadır. Şimdi sıra diğer soruya geldi, Satın Almak mı, kiralamak mı?

Apple Film Store’dan Nasıl film satın alınır?

Film Store’dan bir filmi almaya karar vermişsek, yukarıdaki örnek ile anlatmak istersek 4,99 TL Buy’u (Satın Al) seçmeliyiz. Böylece film’i satın almış oluruz ve istediğimiz zaman izleriz. Film satın almak, iPhone’a App yada Müzik satın almak kadar kolaydır. Film’i alacağımız seçeneğe tıklarız, bizden (eğer isterse) şifremizi ister ve film arka planda inmeye başlar. Film indiğindeyse filmi izleriz. Bu seçenek oldukça kolaydır ama genelde bir filmi bir kereden fazla izlemeyen ben gibi insanlar için Apple bir seçenek daha düşünmüş, filmi kiralamak (Rent a Movie)

Apple Film Store’dan Nasıl film kiralanır? izleme süresi ne kadardır?

Benim gibi 80 civarı doğan biriyseniz, VHS’leri ve Film / Kaset kiralama zamanlarını hatırlarsınız, internet yayılana kadarda Cd üzerinden film kiralama sürmüştür ve halen Film kiralayan dükkanlar varolmaktadır. Buraya nerden geldin demeyin, işte o alışkanlığınızı yeniden kazandıracak fakat biraz değiştirecek bir yenilikle karşı karşıyayız. Apple Film Store üzerinden Film kiralamak mümkün (Rent)

Bir filmi kiralamak için Rent seçeneğini seçmeliyiz yani üstteki örneğimizde 2,99 TL Rent i, HD kiralamak istiyorsak ise 3,99 TL Rent HD yi tıklamamız gerekmektedir.

RENT (Film Kiralamak Hakkında Önemli Açıklama) !! Bir filmi kiraladığınız takdirde Filmi 30 gün içinde izlemeniz gerekmektedir. Bunun dışında Filmi izlemek için ilk çalıştırdığınızda 48 saat içinde filmin tamamını izlemeniz gerekmektedir, Aksi takdirde Filmi izlemeyeceksiniz. Yani film inerken bir kontrol edeyim diye Film’i çalıştırırsanız, 48 saatlik süreye girmişsiniz demektir ama Filmi çalıştırmazsanız, Film sadece inip PC’nizde veya Başka bir Apple ürününüzde duruyorsa 30 günlük izleme süreniz var demektir.

Sonuç

Müzik ve Film anlayışını değiştirebilecek olan iTunes Store umarım Türkiye’den istediği başarıyı yakalar ve Telif Hakkı sorunlarımızı kısmen kaldırır. Bu gelişmelerden sonra film ve müzik parçaları çok pahalı diye Korsan medya kullanan insanların yorum yapacak bir yanları kalmıyor.

Çünkü günümüzde 0,89 kuruş ve 4-5 TL gerçekten yüksek ücretler değil. Eğer sigara içiyorsanız, bir paket sigara fiyatına film alabileceğinizi düşünürsek, hala kopya satın almak, gereksiz bir uğraşıdır.