2 Haftalık Gebelik: Hafta Hafta Gebelik

2 Haftalık Gebelik: Hafta Hafta Gebelik

Bu yazı dizisinde 1 haftalık başlayarak gebelikteki süreci öğreneceğiz. Şimdi 2 haftalık gebelik süresince yaşananları öğrenelim.

Merhabalar, 2 haftalık gebelik dönemine girmişseniz artık gebeliğin 2. haftasındasınız ve sizi bir takım değişimler beklemekte. Bunlara hazırlıklı olmalısınız.

Gebeliğin ikinci haftası denen dönem, “yumurtanın geliştiği ve seçildiği hafta” olarak isimlendirilir. Yumurtalardan sadece bir tanesi seçilir ve bebeğinin temeli atılmaya başlanır.

Eğer yumurta 24 saatlik süre içinde spermi bulursa, hamilelik başlayacak demektir.

Hamileliğin ilk haftaları olmasından dolayı hamile olduğunuzun farkına varmayabilirsiniz.

Gebeliğin 2. Haftasında Meydana Gelen Değişimler

Hamilelik ilk başladığı günden itibaren anne ve bebekte bir takım değişikliklere neden olur. Bu süreç bebeği kucağınıza alıncaya kadar devam eder.

Bunların en başında endometrium (rahim ağzı) kalınlaşmaya başlar. Embriyonun rahimde rahatlıkla kalabilmesi için bu olay gerçekleşir.

İlişki esnasında milyonlarca sperm vajinadan girerek rahim ve tüplere ulaşmaya çalışır. Tabi milyonlarca sperm arasından sadece 1 tanesi yumurtanın dış kabuğuna yapışmayı başarır.

Spermin yumurtadan içeri girmesi için bazı enzimler salgılanmaya başlar ve böylelikle yumurta 1 haftalık bir yolculuğa başlar. Bu yolculuk, yumurtanın bazı değişimlere ve gelişmelere uğramasını etkiler.

Anne ve babadan gelen kromozomlar, yumurta hücresinde birleşir ve hızlı bir şekilde bölünmeye başlarlar. Bu bölünme sonucunda kümelenme meydana gelir. Bu bölünme çok defa tekrarlanır ve sonunda yumurta tüplerinden rahme 32 hücreye bölünmüş olur.

Tam da bu noktada bebeğinin cinsiyeti belli olmaya başlar. Eşinin spermi “Y kromozomu” taşıyorsa bebek erkek, “X kromozomu” taşıyorsa bebek kız olacak demektir.

Gebeliğin 2. Haftasında Anne Vücudunda Meydana Gelecek Değişimler

Hamileliğin 1-3 haftası arasında kalan dönem annenin kesin hamile olduğunu anlayabileceği bir dönem değildir. Bu dönemde Hamilelik kesinlik kazanmamış olsa da anne vücudunda birtakım değişimlerin hamileliğinin kesinleşmesini anlatan işaretler olarak kabul edilir.

Hamileliğin 2. Haftasında aniden artmaya başlayan östrojen ve progesteron hormonları, göğüs uçlarının daha fazla hassaslaşmaya başlamasına neden olur, bazı durumlarda bu hassasiyet uçların ağrımasına neden olacaktır.

Bu durum genellikle hamile olduğunun işareti olarak kabul edilse de çok fazla heyecana kapılmaya gerek yoktur. Çünkü bu ağrıların nedeni menstruasyon döngüsünün bir semptomu da olabilir.

Hamileliğin 2. Haftasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik döneminde sadece beslenmene değil, anne ve bebeğe zarar verecek yiyecek ve içeceklerden, alkolden, sigaradan ve diğer zararlı şeylerden uzak durmak gerekir.

Bir de hamileliğinin ikinci haftasına girildiğinde annenin vitamine ihtiyacı olabilir. Bu yüzden hamileliğinin ikinci haftasında anne adayları doktorlarıyla görüşerek uygun görülmesi durumunda takviye vitamin alabilir.

Hamilelik hem zorlu bir süreç hem de dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Hem annenin hem de bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için gebeliğinin 2. Haftasından itibaren zengin besin öğelerine sahip sebze ve meyveler tüketilmelidir. Bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek isteyen anne ve anne adayları sigara, alkol ve bebeğin gelişmesine zarar verecek kötü alışkanlıklara son vermelidir.