1 Atm Kaç Pascal Eder? 1 Atmosfer Biriminin Bar, Torr, Mmhg Ve Cmhg Karşılığı Kaçtır?

1 Atm Kaç Pascal Eder? 1 Atmosfer Biriminin Bar, Torr, Mmhg Ve Cmhg Karşılığı Kaçtır?

En yaygın haliyle saatlerin su geçirmezliğini anlatım etmek amacıyla kullanılır. Peki, 1 atm kaç pascal eder? 1 atmosferin; bar, torr, mmhg ve cmhg birimleri bakımından karşılığı nelerdir? Sizler için sıkça sorulan bu dönüşümlerin karşılıklarını araştırdık.

Açık hava basıncı olarak da bilinen atmosfer basıncının birimi atm’dir. Yazımızda bununla ilgilidir.

1 Atm Kaç Pascal Eder?

Pascal da tıpkı atm’de olduğu benzer biçimde tazyik ifade etmekte kullanılmaktadır. Barometrik tazyik olarak bilinin Pascal ve atm arasındaysa basit bir eşitlik bulunmaktadır.

Buna gore 1 atm, 101325 Pascal değerine muadil gelmektedir. Pascal’ın sembolü ise “Pa” olarak kullanılmaktadır.

Atmosfer, norm birimi 1900’lü yılların sonuna kadar standart bir norm birimi olarak kullanılmıştır. Ancak 1982 tarihinden itibaren bir çok alanda atmosfer yerine bar ölçüsü kullanılmaya adım atmıştır. Bar ile Pascal arasındaki dönüşüm 1 bar = 100000 Pa şeklindedir.

1 Atmosfer; Bar, Torr, Mmhg, Cmhg Cinsinden Karşılığı Nedir?

Ölçü birimleri arasındaki dönüşüm; öğrenim, iş ve günlük yaşamda ihtiyaç duyulan bir husustur. Buna gore atm’nin; bar, torr, mmhg ve cmhg cinsinden kıymeti de zaman zaman araştırılmaktadır. İlgili ölçülerden 1 atm = 1,01325 bar değerine denk gelmektedir.

Metrik sistemde yeri olmayan torr ve mmhg aynı anlamı ifade etmektedir. Bunlardan her ikisi de milimetre civa olarak anlatım edilmekte olup basınç olarak kullanılmaktadır.

Atmosfer ile mmhg arasındaki ilişki ise 1 atm = 760 mmhg olarak kabul edilmektedir. Metrik sistem içerisinde 760 mmhg, yaklaşık 76 cm kadardır. Bu bakımdan 1 atm, 76 cmhg olarak da anlatım edilebilmektedir.

Kesin ve net bilgiler için bilimsel cetveller, hesap makinesi ve akademik ölçü birimi çeviri programı kullanmanız tavsiye edilir.

Bu konu hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorumlar aracılığıyla bize sorabilirsiniz. Buradaki bilgilerde herhangi bir eksik, hata veya yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, bunun hakkında da bize yorum yapabilirsiniz.