Temel Fotoğrafçılık bilgileri: SLR nasıl çalışır, Diyafram ve Enstantane hızı nedir?

Temel Fotoğrafçılık bilgileri: SLR nasıl çalışır, Diyafram ve Enstantane hızı nedir?

Fotoğrafçılık ve Fotoğraf Makinesinin nasıl çalıştığını ve merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

Temel Fotoğrafçılıkta kullanılan Kameralar özellikle SLR ve DSLR‘lar nasıl çalışır, diyafram ve enstantane hızı fotoğrafı nasıl etkiler? Fotoğrafçılıkta diyafram ve enstantane hızının çalışma mantığı anlaşıldıktan sonra fotoğraf çekmek ve fotoğrafçılık daha ilgi çekici bir hal almaya başlar.

Diyafram Nedir?

Işığın girip, filmin ışığa tutulduğu açıklığın çapıdır. Lensin diyaframının değiştirilmesi durumunda resimde derin etkiler yaratılır. Kamerada f-stop ile tanımlanmıştır. Kameradan kameraya değişmekle beraber, genel duruşlar f2, f2.8, f4, f5.6, f8, f11, f16, ve f22dir. Numara küçüldükçe çap artar. f2 geniş olduğu için f4 den daha fazla ışık alır.

Aralarında düzgün matematiksel tam iki katlık bir fark vardır. Diyelim ki kamera f8 istiyor. Eğer siz manuel olarak f11 ayarlarsanız filmi yarı yarıya az ışığa tutarsınız ve f5.6 olarak ayarlarsanız iki kat fazla ışığa tutmuş olursunuz. İki duruş arasında ışığı 4 kat, üç duruş arasında 8 kat değiştiriyorsunuz demektir.

Fotoğrafçılıkta Alanın derinliği de diğer önemli konudur. Çap arttıkça alan derinliği ya da odaktaki uzaklık azalır. Örneğin eğer f8 ile 4 metre odak uzaklıktaysanız, f4 ile 2 metre olacaktır. Bunları avantajınıza göre kullanabilirsiniz.

Enstantane Hızı Nedir?

Enstantane Hızı, fotoğrafı çektiğinizde enstantanenin ne kadar açık kalacağı dolayısıyla filmin ne kadar süreyle ışık alacağını belirleyen hızdır. Genellikle 1 saniye ile saniyenin 1/1000 arasında değer alır. İki nedenden dolayı önemlidir.

Birincisi; diyafram kontrolü için,

İkincisi; stil olarak bunu fotoğraflarınızda kullanabilirsiniz.

Enstantane Hızı denilen süre uzadıkça, (yani 1 saniyeye yaklaştıkça) filme daha çok ışık gelir. Diyafram ile aynı mantıkta 2 kat olarak işler. Yani 1/125, 1/250 den 2 kat, 1/500 den 4 kat fazla ışık alır.

Diyafram ve Enstantane Hızı’nın Bir Arada Kullanımı

Eğer bu iki değişkeni bir arada kullanmaya kalkarsanız bir çarpan ortaya çıkar. İki değişken de ışığı 2 faktörle değiştirir. Şöyle örneklersek;

Fotoğraf makinesini bu nesne veya olaya çevirdiğiniz ve yarım deklanşör yaptığınızda kamera durumu okurr ve kendini f8 diyafram 1/125 enstantane hızı olarak kurar. Bu ölçüm doğru bir ölçümdür. Peki f11 olarak ayarlarsak ne olur? Görüntü yarısı kadar ışık alır ve fotoğraf under exposed olur. Fakat biz enstantane hızını 1/60 olarak ayarlayarak değiştirebiliriz. Yani Çapı küçültüp, ışığa tutma süresini arttırarak aynı doğru değerde kalabiliriz.

Hangi Diyafram açıklığında hangi Enstantane hızını kullanmanız gerektiğini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz;

Merkez sütun önerilen pozu verir. Bununla beraber, yukarıdaki kombinasyonlardan herhangi birini kullanıp filmi doğru ışığa tutabilirsiniz, çünkü her aşağı duruş daha uzun bir enstantane hızı ile bir aradadır böylece genel ışık durumu değişmez.

Neden Farklı Diyafram ve Enstantane Hızı Değerleri Var?

Eğer doğru ışık için yukarıdaki tablo gerekiyorsa iki ayrı değere ne gerek var diyorsanız Diyaframın alan derinliği konusuna dönelim. Doğru ışığı değiştirmek isteyebileceğiniz durumlar olabilir. Kalabalıkta bir kişiyi odaklamak istiyor olabilirsiniz. Ya da maksimum odaklama istiyorsunuzdur. Bu durumlarda diyaframla oynamak gerekecektir.

Tersine belli bir enstantane hızı kullanmak isteyebilirsiniz. Işık azlığı, çokluğu, hareketi yüksek hızda durdurma isteği ya da yavaş hızda gösterme tercihi gibi nedenleriniz olabilir. Daha bir çok nedenden her iki fonksiyonu birlikte değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu iki değer size kamera ile esneklik kazandıracaktır.

Bu yazının orjinali 7 Şubat 2009 tarihinde Muzaffer tarafından yazılmıştır. Degre tarafından yeniden düzenlenip 2018‘de yeniden eklenmiştir.

155 Okunma