Airsoft Nedir? Airsoft – Havalı Tabancalar Nereden Alınır?

Airsoft Nedir? Airsoft – Havalı Tabancalar Nereden Alınır?

Airsoft oyuncağı, Airsoft oyununda kullanılan gerçeğine oldukça benzeyen tabanca, tüfek vb. boncuk atan oyuncaklara verilen genel isimdir.

Airsoft, oyun olarak gerçek hayatta geçen bir çatışma simulasyonu oyunudur. Airsoft’lar 6mm lik biyolojik olarak doğada çözülebilen plastik boncuklar kullanır. Buna 6mm BB – Bulleted Breech denir.

6mm lik BB’ler cihazın içindeki mekanizma yardımıyla şarjöre daha önceden doldurduğumuz sıkıştırılmış gaz yardımıyla cihazdan dışarı atılır. Airsoft cihazlar barut veya gerçek mühimmat kullanmazlar. Sadece plastik boncuk kullanırlar.

Gerçek silaha dönüştürülemezler. Herhangi bir insanı BB’leri ile yaralayamaz veya öldüremezler ama bunun bir istisnası vardır. Airsoft oyunlarında gözü korumak esastır. Oldukça hızlı şekilde airsoft cihazdan çıkan boncuk göze ve surata doğru tutulduğunda kalıcı yaralanmalara ve görme bozukluklarına hatta kör olmanıza sebep olabilir.

Bu sebepler yüzünden Airsoft cihazları kullanılırken daima koruma gözlüğü kullanılmalı ve oynadığınız çatışma simulasyonu dışında hiç bir canlıya atılmaması gerekir.

Airsoft Hangi Ülkede Ortaya Çıktı?

Airsoft, 1970’lerde Japonya’da ortaya çıkmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrası ABD‘nin Japonya‘ya uygulattığı kanuni değişikliklerden dolayı Japonya’da sivillerin ateşli silahlara sahip olması mümkün değildi. Bunun üzerine, Japon tasarımcılar 1970’lerin ortasına doğru Airsoft‘u geliştirdiler.

İlk Airsoft silahları gerçekçilikten oldukça uzaktı. Görünüşleri gerçek silahı andırsa da günümüzdeki kadar kaliteli tasarımlara sahip değillerdi. İlk cihazlar genel olarak Paintball uyarlamasıydı ve CO2 (Karbondioksit) gazı ile çalışmaktaydı. Zamanla yarım ve tam otomatik hale gelen cihazlarda gaz seçenekleri de genişledi ve Airsoftların günümüzdeki türleri oluştu.

Airsoft Cihazlarının Çeşitleri

Airsoft cihazları görünüş olarak gerçek silahlara benzerler. Airsoft cihazları üreten bazı markalar görünüş olarak birebir kopyalar üretirler. Bunlardan en çok bilineni Tokyo Marui dir.

Bunun dışında WE markası da oldukça güzel Airsoft cihazları üretmektedir. Airsoft cihazları, tüfek, tabanca, makinalı tüfek, sniper tüfeği ve tabanca gibi çeşitliliğe sahiptir. Bu tür silahların farklı markalar tarafından yapılmış kopyalarını bulabilirsiniz.

Airsoft silahlarının şu anda çalışma prensibi olarak bir kaç çeşidi vardır. Bunlar AEG, Spring ve GBB dir. Şimdi bunları öğrenelim.

AEG

AEG, Auto Electric Gun’ın kısaltmasıdır. Bu teknoloji isminden de anlaşıldığı gibi elektrik ile çalışır. AEG’ler dış görünüş olarak daha gerçekçidirler. Genelde dipçiklerinde veya el kundaklarında bulunan, şarj edilebilir pillerle çalışırlar. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan Airsoft çeşididir. AEG’lerin dakikada atış hızı pillerinin voltajına, şarj durumuna, ve silahın kapasitesine göre değişir. AEG’lerin ayarları sonradan değiştirilebilir.

Airsoft’ların atış hızı, fırlatma hızı ile ölçülür ve buna Fps denir. (Feet per second-Saniyede aldığı yol) Düşük kalitedeki AEG’ler 100-200 fps , orta kalite olanlar 200-280 fps ve yüksek kalite olanlar ise 280-450 fps fırlatma hızlarına ulaşabilirler. Avrupa’da 500 Fps (150m / s) üzerindeki silahlar yasaktır ve özel bir ruhsat gerektirir.

Aşağıdaki video’da bir AEG örneği görebilirsiniz.

Spring

Kurmalı Airsoft’lar genellikle AEG’lere kıyasla daha ucuz ve düşük kaliteye sahiptir. Yaylı modeller her atıştan sonra tekrar kurulmalıdır. Yaygın olarak satılan modelleri tamamen plastikten yapılmadır. Kısa tüfek ve tabanca türü Spring cihazlar çoğunluktadır. Bunun dışında yüksek kaliteli kurmalı cihazlarda mevcuttur. Spring cihazların fırlatma değeri 100-450fps arasında değişir.

Gas Blow Back (GBB)

Şahsen benim en çok sevdiğim modeldir. Çünkü geri tepme özelliği sayesinde gerçek bir silah kullanıyor hissini insana vermektedir. Gaz geri tepmeli airsoft cihazları Green Gas veya Top Gas ile çalışır. GBB cihazlar her atış sırasında gerçek bir silahı taklit eder. Tabancaya benzer modelleri en çok satılan modelleridir. Elektrikli modellere göre çıkardığı ses ve gecikmesiz ateş etmelerinden dolayı avantaja sahiptirler. Dezavantajı ise atış güçlerinin hava sıcaklığına göre değişmesi ve şarjör kapasiteleridir.

İnternette bulduğum bir video’da Spring ve GBB bir cihazı karşılaştırmaktadırlar.

Benim en sevdiğim GBB Airsoft tüfeği ise M4 replicası olan aşağıdaki videoda modeldir.

Airsoft Sporu Nedir?

Airsoft oyununun bir çatışma simulasyonu olduğunu söylemiştim. Airsoft sporu, paintball‘a benzer şekilde oynanır. Airsoft’ta vurulduğunuzda paintball‘daki gibi boya çıkmaz ama canınız daha çok yanar. Airsoft‘da  iki kişi veya takımlar birbirlerine karşı yarışır. Amaç karşı takımdakileri vurarak geçici veya oynanan tur boyunca oyundan çıkarmaktır.

Peki boya çıkmıyorsa vurulunca nasıl anlaşılıyor?

Airsoft oyununda patlayan boya topları olmadığı için vurulan kişi üzerinde herhangi bir iz kalmaz. Airsoft baştan sona centilmenlik oyunu olduğu için oyuncular vuruldukları zaman ellerini kaldırarak vurulduğunu haber verir veya ölü taklidi yaparlar.

Atılan boncuklar gözle görülebildikleri için fark edilir. Vurulduğu halde kabul veya itiraf etmeyen oyuncular oyunun hakemi tarafından veya bütün oyuncuların oylamasıyla diskalifiye edilir.

Airsoft’u Paintball’dan ayıran en büyük özellik oyunun gerçekçiliğidir. Airsoft oyununda naylon üniformalar değil askeri üniformalar, hücum yelekleri, miğfer, eldiven ,kamuflaj vb. gibi ürünler ve teçhizatlar kullanır. Bu kıyafet ve teçhizat oyunun atmosferi dışında oynanan alanda kamufle olabilmek, rahat haraket etmek ve yedek şarjör taşıyabilmek için de kullanılır.

Airsoft, dünyada büyüyen bir spordur ve eğlencelidir. Dünya üzerinde Airsoft’un yasak olduğu veya anlaşılmadığı ülkeler mevcuttur. Bazı ülkelerde Airsoft cihazları için ruhsat gerekliliği vardır.

Ülkemizde 18 yaşını doldurmuş, herhangi bir vatandaş Airsoft cihazı sahibi olabilir. Ülkemizde Airsoft cihazı bir yerden bi yere taşınırken adınıza kesilmiş faturasıyla birlikte Şarjörü ayrı ve Şarjöründe boncuk bulunmayacak şekilde kutusunda taşınması zorunluluğu vardır.

Havalı Tabanca mı? Airsoft mu?

İşte en çok karıştırılan terim budur. Airsoft’lar 6mm plastik boncuk atarlar. Havalı tabancalar ise 4mm aluminyum vb. boncuk atar. O zaman havalı tabanca daha iyi diyenler olsa da Airsoft’ların gerçekçiliği ve diğer özellikleri bence havalı tabancalardan daha iyidir.

Airsoft Nereden Alınır?

İşte en önemli soru, Türkiye’de Airsoft nereden alınır? Bu konu hakkında internet üzerinde araştırma yaptığınız takdirde karşınıza bir çok site çıkacaktır. Benim ilk Airsoft’um olan We Glock 18C‘yi internetten almıştım. Airsoft’um hakkındaki videoyu en kısa zamanda sizlerle paylaşacağım. Onun dışında internet üzerinden Airsoft siparişi verebileceğiniz ve kendi Glock 18’imi aldığım sitenin linkini aşağıda bulabilirsiniz.

İnternetten Airsoft satışı yapan diğer firmalar linklerini bu konuya eklemek için edegrecom@gmail.com maili üzerinden temasa geçebilir ve linklerini ekletebilirler.

Önemli Not: Yukarıda link veya linklerini verdiğimiz Airsoft satış siteleri ile ilgisel.com‘un hiç bir bağlantısı yoktur. Yaşanabilecek sorun vb. şeylerden ilgisel.com sorumlu olmayacaktır. Bu linkler sadece bilgi amaçlı verilmiştir. Hiç bir bağlayıcılığı yoktur.

Airsoft Haberleri

İnternette rastladığım video ve içerikleri bu konu altında zamanla eklemeyi düşünüyorum. Airsoft sever bir ziyaretçiyseniz, bu konuyu bi yere kaydetmenizi öneririm.

133 Okunma